Ky është aktiviteti më i mirë për shëndetin e mushkërive

Prishtinë | 03 Kor 2024 | 13:32 | Nga Ekonomia Online

Ka shumë përfitime që njerëzit mund të përjetojnë si rezultat i ushtrimeve të rregullta. Siç raporton një studim i vitit 2018, stërvitja gjatë gjithë jetës është e lidhur me jetëgjatësinë dhe vonesat në fillimin e deri në 40 gjendjeve kronike, disa prej të cilave përfshijnë diabetin e tipit 2 dhe sëmundjet kardiovaskulare.

Edhe pse ne më së shumti e lidhim ushtrimin me një peshë të shëndetshme dhe shëndet më të mirë të zemrës, ka përfitime të tjera për të cilat mund të mos mendojmë, siç është shëndeti i mushkërive. Mund të mos mendojmë rregullisht për shëndetin e mushkërive, por duhet t’i japim përparësi po aq sa aspekteve të tjera rreth shëndetit. Për fat të mirë, ekziston një formë ushtrimi që mund të përmirësojë shëndetin e mushkërive më shumë se çdo lloj tjetër ushtrimi. Gjithashtu, nuk është aq kohë apo intensive sa mund të mendojmë.

Gjëja kryesore është të lëvizni të paktën 150 minuta në javë

“Ecja e rregullt është e rëndësishme për shëndetin e mushkërive. Ndihmon në përmirësimin e kapacitetit të mushkërive si dhe në ruajtjen e kapacitetit të stërvitjes”, thotë për Parade pulmonologu Paul S. Han.

Pra, nëse duam t’i përmbahemi një regjimi ecjeje që përmirëson shëndetin e mushkërive, Han thotë se ne thjesht mund ta adoptojmë këtë udhëzues duke marrë të paktën 150 minuta aktivitet aerobik të moderuar në javë, shkruan Index.hr, transmeton Klankosova.tv.

Aktiviteti aerobik i moderuar përfshin aktivitete që rrisin rrahjet e zemrës dhe frymëmarrjen, por na lejojnë të zhvillojmë një bisedë pa shumë përpjekje. Shembujt përfshijnë ecjen e shpejtë, vrapimin e lehtë, çiklizmin, notin dhe kërcimin. Prandaj edhe ecja llogaritet gjatë regjistrimit të këtyre minutave. /EkonomiaOnline/

Të ngjashme