1 mijë e 197 raste aktive, 647 të vdekur nga Coronavirusi

Prishtinë | 12 Tet 2020 | 08:26 | Nga Ekonomia Online

Në Kosovë janë 1 mijë e 197 raste aktive me COVID 19. Kështu ka njoftuar Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës në raportin e fundit 24 orësh.

“Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 680 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 49 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar dy raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv (1 rast Spitali i Përgjithshëm Gjakovë dhe 1 rast Spitali i Përgjithshëm Pejë).”, thuhet në njoftimin e Institutit.

Të njëjtët bëjnë me dije se deri më tani numri total i rasteve pozitive është 16.179 raste nga 74.586 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 647 raste të vdekjes. 

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme