Britania e Madhe mbështet transformimin e FSK-së, O’Connell thotë se Kosova ka të drejtë ta ketë ushtrinë

Prishtinë | 12 Dhj 2018 | 12:31 | Nga Ekonomia Online

Britania e Madhe po e mbështet formimin e Ushtrisë së Kosovës, e këtë e ka bërë të ditur ambasadori i saj në Kosovë Ruairi O’Connell.

O’Connell përmes facebook thotë se Britania e Madhe beson që është e drejtë e Kosovës ta ketë ushtrinë e saj, njoftoj Klan Kosova.

‘’Mbreteria e Bashkuar beson se eshte e drejte e Kosoves te krijoje forcat e saj te armatosura. Ne vazhdojme te inkurajojme Kosoven te sillet me pergjegjesi dhe me transparence, dhe ne konsultim me aleatet e NATO, dhe te respektoje angazhimin e saj ndaj KFOR, pershire edhe shkembimin e letrave te viti 2012-2013’’.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme