PSD-ja kërkon lirimin e të arrestuarve

Prishtinë | 12 Jan 2021 | 14:16 | Nga Ekonomia Online

Partia Socialdemokrate e Kosovës, ka kërkuar lirimin e aktivistëve të saj, të arrestuar gjatë aksionit simbolik, të organizuar në kundërshtim të lejimit të takimeve për partitë politike e dënimit të qytetarëve.

Në mesin e të arrestuarave në këtë aksion është edhe kryetari i kësaj partie, Dardan Molliqaj.

Komunikata e plotë e PSD-së:

Gjatë aksionit të sotëm simbolik për të shpërfaqur hipokrizinë e institucioneve të Kosovës karshi qytetarëve të saj, të cilët shqiptuan gjoba në vlerë prej 3 milion eurosh për qytetarët e gati asnjë për tubimet e partive politike, aparati policor shtetëror ndërhyri dhunshëm për ta ndërprerë aksionin duke arrestuar aktivistët e PSD-së.

 Kur zbatimi i ligjit është selektiv, ai gjithmonë shkon në dobi të të fortit e në kurriz të të dobëtit. Ligji është nxjerrë nga politikanët, të cilët janë të parët dhe pothuajse të vetmit që nuk po e zbatojnë dhe për këtë nuk ndëshkohen.

 Kërkojmë urgjentisht që aktivistet dhe aktivistët Dardan Molliqaj, Teutë Rrusta, Zgjim Hyseni, Nol Nushi, Leonard Shala, Gëzon Kastrati, Qëndrim Sahiti, Arbër Sejdiu, Drin Ahmeti, Gent Brahimi, Agron Kabashi, Veton Dragusha, Fatos Sahiti, Trim Gashi, Natyra Kuçi dhe Frashër Krasniqi të lirohen menjëherë nga arrestimi i padrejtë që iu është bërë nga policia.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme