Nëse nuk po ju kalon gripi atëherë po bëni këto gabime

Prishtinë | 19 Mar 2023 | 18:09 | Nga Ekonomia Online

Ne i dimë ushqimet që na bëjnë të ndihemi më mirë kur jemi me temperaturë, si një tas me supë pule, ose një gotë me çaj xhinxhër.

Keni menduar ndonjëherë për ushqimet që ju bëjnë një grip të përkeqësohet?

Shmangni këto ushqimet e mëposhtme kur nuk ndiheni mirë:

Karamelet dhe ëmbëlsirat:
Sheqeri dobëson rruzat e bardha të gjakur të cilat janë çelsi për luftimin e infeksioneve. Mos I konsumoni ato dhe gjithashtu lëngjet që përmbajnë sheqer deri sat ë ndiheni më mirë.

Karbohidratet:
Nëse doni të hani pasta, bukë apo karbohidrate të tjera mendohuni mirë pasi ato treten duke u kthyer në sheqer dhe arsyen sapo e thamë më sipër.

Alkooli:
Ndikon drejtpërdrejt në dehidratim. Të jeni të pahidratuar kur jeni sëmurë ndikon në dhimbje më të madhe në trupind dhe kockat tuaja

Ushqimi djegës:
Mund t’ju ndihmojë për të pastruar hundët e bllokuara. Por mos e përdorni kur keni të përziera, sepse vetëm do të përkeqësojë gjendjen.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme