Një i vdekur e shtatë të plagosur nga shpërthimi në një xhami në Afganistan

Prishtinë | 25 Mar 2018 | 16:10 | Nga

Një person raportohet të ketë humbur jetën e shtatë të tjerë kanë mbetur të plagosur, si pasojë e një shpërthimi jashtë një xhamie shiite në qytetin perëndimor Herat të Afganistanit.

Kështu ka bërë të ditur një zyrtar afganistan për Al Jazeera, ndërsa ka pohuar se dy sulmues vetëvrasës u përpoqën të hynin në xhami në Nabi Akram në Distriktin e 7 të Policisë këtë të diel, por u shtynë përsëri nga rojet e sigurisë, njofton Klan Kosova.

Shteti Islamik i Irakut dhe Levant (ISIL, gjithashtu i njohur si ISIS) morën përgjegjësinë për sulmin në një deklaratë të dërguar në media, pa ofruar ndonjë dëshmi.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme