Osmani në Ditën e Boshnjakëve: Ndajmë historinë e përbashkët të gjenocidit serb

Prishtinë | 28 Sht 2023 | 14:49 | Nga Ekonomia Online Shkarko Videon HD

Për ta shkarkuar videon ju lutem kyçuni ose regjistroni një llogari të re!

| Regjistrohu

Në Ditën e Boshnjakëve, Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani, u ka ndarë mirënjohje dhe dekorata disa nga personaliteteve të shquara të këtij komuniteti, për kontributin e dhënë në shtetndërtim.

Osmani ka thënë se populli i Kosovës është mirënjohës ndaj komunitetit boshnjak, me të cilin ndan “një histori të përbashkët të dhimbjeve, vrasjeve, persekutimeve, deri tek gjenocidi i kryer kundër nesh”, raporton EO.

Ajo ka thënë se synimet hegjemoniste të Serbisë nuk po ndalen ende, por se Kosova nuk do të zmbrapset asnjëherë për vendosjen e rendit dhe ligjit.

“Është një mundësi e shkëlqyer për t’i vlerësuar edhe një herë të arriturat tuaja, rolin tuaj në procesin e lirisë e të pavarësisë dhe shtetndërtimit të Kosovës dhe ndërtimin e një shoqërie demokratike në vendin tonë”.

“Populli i Kosovës ju është mirënjohës për kontributin tuaj historik në promovimin e vlerave tona të përbashkëta demokratike. Boshnjakët sot janë pjesë e rëndësishme e jetës demokratike të vendit tonë. Ne ndajmë një histori të përbashkët të dhimbjeve, vrasjeve, persekutimeve deri tekë gjenocidi i kryer kundër nesh.

“Synimet hegjemoniste të Serbisë nuk po ndalen as sot siç ndodhi edhe me sulmin e fundit terrorist, akti agresioni kundër vendit tonë ku u vra rreshteri policor Afrim Bunajku. Për vendosje të rendit e ligjit dhe të mbrojtjes së sovranitetit nuk do të zmbrapsemi asnjëherë. Kosova është shtet përgjithmonë dhe shtëpi e të gjithëve, e tillë do të mbetet për herë”, ka thënë Osmani.

Me këtë rast ajo për ish-luftëtarin e UCK-së, Nehat Demiri, ndau çmimin post-mortum “Urdhi i lirisë”, për kontributin e tij.

Me dekorimin post-mortum është dekoruar edhe akademiku Jashar Regjep Agiq, me medalje  presidenciale të meritave, për kontributin në arsimin dhe promovimin e identitetit boshnjak në Kosovë.

Me dekorimin post-mortom u dekoruar edhe Nuredin Jonuzin me medaljen e meritave, për kontribut të lartë për arsimin, kulturën dhe promovimin e identitetit kombëtar të komunitetit boshnjak në Kosovë.

Presidentja ka dekoruar post-mortum edhe Alija Gjogoviq me medaljen e meritave për kontribut të lartë për arsimin, kulturën dhe promovimin e identitetit kombëtar të komunitetit boshnjak në Kosovë.

Të ngjashme