Osmani: Shpallja e Pavarësisë së Shqipërisë dhe Dita e Flamurit, ndër ngjarjet më të rëndësishme në historinë e popullit shqiptar

Prishtinë | 28 Nën 2022 | 14:54 | Nga Ekonomia Online
  • Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, theksoi se akti i Shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë dhe Dita e Flamurit, janë ndër ngjarjet më të rëndësishme në historinë e popullit shqiptar.

“E nderuar të jem sot në Vlorë krahas liderëve shtetërorë e institucional të Kosovës dhe Shqipërisë, për ta kremtuar këtë ditë të shenjtë për ne.
Që prej Gjergj Kastrioti- Skënderbeut, Ismajl Qemajlit, Hasan Prishtinës e Isa Boletinit, e deri te presidenti historik Ibrahim Rugova dhe komandanti legjendar i UÇK-së, Adem Jashari – një ëndërr dhe një ideal kishim. Sot, Kosovë e Shqipëri, bashkërisht në Vlorë, kujtojmë në këtë 110 vjetor, gra e burra, të cilët e bën të mundshme projektin e shteteve tona të pavarura”, shkroi Osmani në Facebook.

Ajo më tutje theksoi se “siç e kemi bërë bashkërisht rrugën historike, bashkërisht do ta kemi rrugëtimin tonë për në familjen evropiane”.

“Urime Dita e Flamurit. Rroftë Kosova dhe rroftë Shqipëria!”, shkroi Osmani

Të ngjashme