Zeka: Krerët e VV-së po e përdorin strategjinë e Millosheviçit

Prishtinë | 14 Gus 2017 | 15:33 | Nga

Deputeti i Nismës për Kosovën, Milaim Zeka ka thënë se krerët e Vetëvendosjes po e përdorin strategjinë e Millosheviçit.

Zeka përmes një shkrimi në llogarinë e tij në “Facebook” ka thënë se ish-presidenti i Serbisë, Sllobodan Millosheviç nuk pranonte të fliste me askënd dhe se i mjaftonte karta e patriotizmit, që në fund sipas Zekës, ia theu qafën.

Kështu, sipas Zekës edhe Vetëvendosje nuk po do dialog dhe se po u mjafton karta e patriotizmit.

Ai ka thënë se nuk ka më poshtërsi sesa ta akuzosh Ramush Haradinajn se “na qenka gati t’i bjere ne gjunje listes serbe”, akuzë kjo të cilën e bënë deputetët e Vetëvendosjes sot, transmeton lajmi.net

Ky është shkrimi i plotë i deputetit Zeka:

Kreret e VV po e perdorin strategjine e Millosheviçit

Millosheviçi bente vetem monolog. Nuk pranonte te fliste me askend. I mjaftonte perkrahja e popullit. I mjaftonte karta e patriotizmit, qe ne fund ia theu qafen.

I mjaftonte te diskriminonte minoritetin shqiptar te Kosoves, ne menyre qe te vulosej si patriot, dhe si baba i kombit serb.

A ka ultesi, poshtersi, amoralitet, fodullek, e racizem me te madh se sa ta akuzosh Ramush Haradinajn se “na qenka gati t’i bjere ne gjunje listes serbe”!

Dhe keto akuza na vijne nga duda te papjekur te patriotizmit, te cilet nuk e kuptojne qe minoriteti serb ne Kosove, ashtu sikurse ai shqiptar ne Serbi, jane vlera, pasuri, qe duhet trajtuar, vleresuar e konsideruar si nje thesar i çmuar.

Te pakten kjo lista serbe, as nuk e kane demtuar, as nuk e kane shkaterruar pasurine e Kosoves, sikurse ai “patrioti” qe gervallej ne foltoren e Kosoves.

Lista serbe nuk ka mbjellur urrejtje ndaj policise te Kosoves, as nuk e ka perdhosur flamurin e Kosoves, e as nuk e kane shpallur kriminel djalin e Rugoves, apo dikend tjeter, sepse e dine qe ajo pune i takon vetem Gjykates.

VV e ka pesuar sot nje nokaut politik. U bind se shumica e deputeteve jane per zhbllokimin e Parlamentit. Loja e VV se “ne luajme me te tjeret si na do qefi”, nuk po shkon me.

Te merkuren duhet shkuar ne konsultat e thirrura nga Adem Mikullovci. Injorimi i ketij takimi, do te thote me shume bllokade, por qe sigurisht nuk do te mund te zgjase pafundesisht

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme