Polonia e gatshme t’i ndihmojë Ukrainës me armë

Mandatory Credit: Photo by MARKIIAN LYSEIKO/EPA-EFE/REX/Shutterstock (9315145f) Ukrainian servicemen fire a towed howitzer close to a frontline near of Novoluhanske village of Donetsk area, Ukraine, 11 January 2018. Pro-Russian rebels attacked Ukrainian army positions in Donbas seven times in the past 24 hours, with three Ukrainian soldiers were killed in action and another four wounded according to the press center of the Ukrainian Anti-Terrorist Operation Headquarters. Crisis in Ukraine, Donetsk - 11 Jan 2018
Prishtinë | 31 Jan 2022 | 19:40 | Nga Ekonomia Online

Polonia ka deklaruar gatishmërinë e saj për t’i ofruar Ukrainës ndihmë ushtarake, pra armë mes kërcënimeve në rritje për një ofensivë nga Rusia.

Kjo u njoftua nga kreu i Byrosë Polake të Sigurisë Kombëtare Pavel Soloch në një konferencë për shtyp këtë të hënë.

Sipas tij, vendimi për t’i dhënë ndihmë ushtarake Ukrainës është marrë së bashku me presidentin polak Andrzej Duda. Në veçanti, bëhet fjalë për dhjetëra mijëra municione dhe armë për mbrojtjen ajrore.

Solokh bëri të ditur se propozimi tashmë i është dorëzuar palës ukrainase, ata janë duke pritur për përgjigjen e tyre, teksa shtoi se janë të gatshëm të dorëzojnë ndihmën në çdo kohë.

Kujtojmë se tash e disa ditë, Rusia ka mbledhur mijëra trupa në brezin kufitar me Ukrainën, ndërsa ShBA-të kanë deklaruar se një pushtim rus mund të ndodh në mesin e muajt shkurt.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme