Ronaldo tregon se kur do të pensionohet: Çdo vit pas moshës 35 vjeçare është dhuratë

Prishtinë | 13 Qer 2024 | 09:18 | Nga Ekonomia Online

Një nga futbollistët më të mirë të të gjitha kohërave, Cristiano Ronaldo, para paraqitjes së tij me Portugalinë në Kampionatin Evropian, ka folur për fundin e karrierës së tij, e cila po afrohet.

Ronaldo është aktualisht 39 vjeç, koha po ecën në mënyrë të pashmangshme dhe duket qartë se pensioni po afrohet sado që portugezi investon në trupin e tij dhe rikuperimin e tij.

Për këtë është i vetëdijshëm dhe ai në deklaratën e tij të fundit para Euro 2024 ka thënë se çdo vit pas moshës 35 vjeçare në të cilin luan futboll është dhuratë.

“E di që nuk kam shumë kohë në futboll. Çfarë do të thoshin spanjollët – çdo vit që kalon është një dhuratë. Të luash futboll pas moshës 35 vjeç është një dhuratë, dhe unë jam 39 vjeç dhe kjo është arsyeja pse përpiqem të shijoni çdo sezon Është e rëndësishme të jeni të përgatitur fizikisht dhe mendërisht për të ndihmuar ekipin, dhe siç e dini, më ka pëlqyer gjithmonë të luaj për ekipin kombëtar, kam qenë këtu për 20 vjet dhe dua të vazhdoj”.

Portugalia arriti në Euro me Ronaldon si një nga dy favoritët kryesorë dhe futbollisti Al-Nassr thotë se për të çdo kampionat me Kombëtaren është si një ëndërr e realizuar.

“Unë jam i dashuruar me futbollin. Çdo ndeshje është e veçantë për mua dhe imagjinoni se si është kur luan në Kampionatin Evropian për Portugalinë. Është një ëndërr e realizuar, ashtu si kur isha 20 vjeç”, tha Ronaldo.

“Është mirë kur qëndroni fort në tokë dhe mendimet tuaja janë në re. Sigurisht që ne ëndërrojmë të fitojmë Kampionatin Evropian, askush nuk mund të na ndalojë të ëndërrojmë dhe jam i sigurt që jemi përgatitur mirë. Ne kemi talent, por talenti nuk do të thotë shumë sepse askush nuk jep asgjë, gjithçka duhet të fitohet dhe ne jemi gati të punojmë shumë”, deklaroi portugezi.

Ndeshjen e parë portugezët do ta luajnë në Gjermani me Çekinë më 18 qershor. Rivalët e tyre në grup janë Turqia dhe Gjeorgjia.

Të ngjashme