SHBA-ja do të vendosë sanksione të reja ndaj Iranit në ditët në vijim, thotë këshilltari i sigurisë kombëtare

Prishtinë | 17 Pri 2024 | 10:14 | Nga Ekonomia Online

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan flet gjatë një konference për shtyp në Shtëpinë e Bardhë, 4 dhjetor 2023, në Uashington.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të vendosin sanksione të reja kundër Teheranit pas sulmit të Iranit ndaj Izraelit gjatë fundjavës.

“Pas sulmit të paprecedentë ajror të Iranit kundër Izraelit, Presidenti Biden po koordinon me aleatët dhe partnerët, përfshirë G7, dhe me udhëheqësit dypartianë në Kongres, për një përgjigje gjithëpërfshirëse”, shkroi në një deklaratë këshilltari i Sigurisë Kombëtare, Jake Sullivan.

“Në ditët në vijim, Shtetet e Bashkuara do të vendosin sanksione të reja që synojnë Iranin, duke përfshirë programin e tij raketor dhe dron, si dhe sanksione të reja kundër entiteteve që mbështesin Korpusin e Gardës Revolucionare Islamike (IRGC) dhe Ministrinë e Mbrojtjes të Iranit. Ne parashikojmë që aleatët dhe partnerët tanë së shpejti do të ndjekin sanksionet e tyre”, raporton CNN.

Sekretarja e Thesarit e SHBA-së, Janet Yellen tha më herët të martën se administrata Biden do të përdorte sanksione “për të vazhduar pengimin e aktivitetit malinj dhe destabilizues të regjimit iranian”.

“Që nga sulmi i kësaj fundjave deri te sulmet Houthi në Detin e Kuq, veprimet e Iranit kërcënojnë stabilitetin e rajonit dhe mund të shkaktojnë pasoja ekonomike”, tha ajo në një konferencë shtypi.

Përveç sanksioneve të reja, tha Sullivan, administrata do të “vazhdojë të punojë përmes Departamentit të Mbrojtjes dhe Komandës Qendrore të SHBA për të forcuar dhe zgjeruar më tej integrimin e suksesshëm të mbrojtjes ajrore dhe raketore dhe sistemeve të paralajmërimit të hershëm në të gjithë Lindjen e Mesme.

Të ngjashme