Emery: Arsenali ka nevojë për Xhakën, ai është një lider

Prishtinë | 30 Dhj 2019 | 10:30 | Nga Ekonomia Online

Ish-trajneri i Arsenalit Unay Emery, thotë se assesi nuk bën që Granit Xhaka të largohet nga Arsenalli.

Xhaka nuk është i lumtur në Arsenal, ai dëshiron që të rikthehet në Bundesliga.

Sido që të jetë, do ta ketë të vështirë të largohet, sepse trajneri Mikel Arteta dhe klubi e duan atë, për dallim me tifozët, që janë edhe arsyeja kryesore se pse shqiptarit urgjentisht kërkon të lërë ‘Topçinjtë’.

Emery e ka mbrojtur vendimin që kishte bërë kapiten Xhakën, duke thënë se ai është lider, shkruan Goal përcjellë Klan Kosova.

“Pas largimeve të Koscielny, [Petr] Cech, [Aaron] Ramsey dhe Nacho Monreal, lider natyral në skuadër për shkak të vlerës së tij dhe atë që përfaqëson, ishte Granit Xhaka. Është votuar për të parë nëse ajo që ndjeva për ta ishte edhe nga ana e futbollistëve, dhe ata e bënë atë”, tha Emery.

“Rrethanat bën që Xhaka të përplaset me tifozët, por ai është lider dhe ekipi ka nevojë për të tani, për shkak të vlerave që përfaqëson, për shkak të respektit që të gjithë kanë për të dhe për shkak të eksperiencës.”

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme