Kosova me pesë karateistë në garën e vlefshme për pikë olimpike

Prishtinë | 29 Pri 2021 | 16:58 | Nga Ekonomia Online

Kombëtarja e Kosovës në karate do të marrë pjesë në “Karate 1 Premier Ligën”, e cila prej të premtes (nesër) e deri më 2 maj do të mbahet në Lisbonë të Portugalisë.

Kosova përfaqësohet me karateistët Herolind Nishevci (+84 kg), Elhami Shabani (-75 kg), Fortesa Orana (+68 kg), Adelina Rama (-61 kg) dhe Albulena Gërvalla (-55 kg).

Ekipi i “Dardanëve” do të udhëhiqet nga trajneri Isak Curri.

Gara është e vlefshme për pikë olimpike “Tokio 2020”.

Ndarjen e drejtësisë në Lisbonë 2021 do ta bëjë edhe gjyqtari ndërkombëtar, Ardian Muhadri.

Komiteti Olimpik i Kosovës do të mbulojë shpenzimet për bursistët olimpikë, Nishevci, Shabani e Orana, bazuar në vendimin e Bordit Ekzekutiv të KOK-ut për heqjen e shpenzimeve të një gare ndërkombëtare të vlefshme për pikë olimpike për sportistët elitarë.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme