Sudani përballet me urinë më vdekjeprurëse në 40 vjet, OKB: Ne kemi nevojë që bota të zgjohet

Prishtinë | 17 Qer 2024 | 08:12 | Nga Ekonomia Online

Sudani po përballet me urinë më vdekjeprurëse në 40 vjet.

Kështu kanë paralajmëruar zyrtarët amerikanë, pasi dërgesat e ndihmave vazhdojnë të bllokohen nga ushtritë ndërluftuese, por furnizimet me armë për të dyja palët vazhdojnë të rrjedhin.

Me shumicën e vëmendjes së botës të përqendruar në Gaza, skenën e një urie tjetër të shkaktuar nga njeriu, Sudani është tashmë kriza më e keqe humanitare në botë dhe po rrëshqet drejt një fatkeqësie humanitare të përmasave historike, me shumë më pak mbulim mediatik dhe shqetësim global.

“Ne kemi nevojë që bota të zgjohet nga katastrofa që po ndodh para syve tanë,” u tha gazetarëve Linda Thomas-Greenfield, ambasadorja e SHBA në OKB.

Të ngjashme