Trupi i Navalnyt i dorëzohet nënës së tij

MUNICH, GERMANY - FEBRUARY 16: People leave flowers during a vigil for Alexiei Navalny in front of the Russian Embassy on February 16, 2024 in Munich, Germany. The death of Russian opposition politician, Alexi Navalny, 47, was announced this morning by the Russian Prison Service. Alexei Anatolievich Navalny was a Russian opposition leader, lawyer, anti-corruption activist and political prisoner. Born in Butyn' in 1976, he refounded the Russia of the Future party in 2018 and organised anti-government demonstrations. He was an advocate against corruption in Russia, and against President Vladimir Putin and his government. Navalny was hospitalised in 2020 for poisoning by a novichok agent and accused President Putin of being responsible. An investigation implicated agents from the Federal Security Service. In 2022 he was jailed for nine years after a trial for embezzlement which was labelled a sham by Amnesty International. He is survived by his wife, Yulia Navalnaya and two children. (Photo by Johannes Simon/Getty Images)
Prishtinë | 24 Shk 2024 | 17:00 | Nga Ekonomia Online

Trupi i pajetë i opozitarit rus Alexey Navalny i është dorëzuar nënës së tij, tha të shtunën ish-zëdhënësja e Navalnyt, Kira Yarmysh.

“Trupi i Alexey iu dorëzua nënës së tij. Shumë faleminderit për të gjithë ata që e kërkuan këtë me ne”, ka shkruar Yarmysh në platformën “X”.

“Lyudmila Ivanovna është ende në Salekhard. Varrimi është ende në pritje. Nuk e dimë nëse autoritetet do të ndërhyjnë për ta realizuar atë siç dëshiron familja dhe siç e meriton Alexey. Ne do t’ju informojmë sapo të ketë diçka”, shtoi ajo.

Të ngjashme