Ushqimet që rregullojnë PH-në në trup

Prishtinë | 14 Pri 2024 | 15:33 | Nga Ekonomia Online

Normat e lejuara të PH-së në gjak janë 7.35 dhe 7.45 që do të thotë që duhet të jetë lehtësisht bazik dhe alkalin. Gjatë përditshmërisë tonë na ndodh që konsumojmë ushqime që përmbajnë acid dhe që kanë efekte negative në shëndetin tonë si gurët në veshka, përkeqësimin e kockave dhe të muskujve.

PH (pihashi) është masë e koncentrimit të joneve hidrogjenit në tretje, që shprehin aciditet apo alkalinitet.

Ushqimet alkaline ju ndihmojnë për të balancuar PH-në pasi përmbajnë natrium që shërben kundër aciditetit.

Ja ushqimet që duhet të konsumoni:

Perimet

Brokoli i gatuar është plot me vitamina C dhe A, fibra dhe acid folik. Ju mbron nga sëmundje të ndryshme kronike dhe ju ndihmon në procesin e detoksifikimit natyror.

Lulelakra e gatuar përmban vitamina me veti anti-inflamatore dhe që mbrojnë nga sëmundja e kancerit, e zemrës dhe të trurit, madje edhe nga shtimi në peshë.

Lakra jeshile është e pasur me acid folik, magnez dhe vitaminë C e K. Parandalon kancerin si dhe përmirëson tretjen tuaj.

Karotat përmbajnë komponime alkaline natyrale, të cilat ju ndihmojnë të neutralizoni acidin e tepërt të stomakut, kolesterolin më të ulët, të përmirësoni vizionin dhe të minimizoni shenjat e plakjes.

Panxharët e gatuar përmbajnë mangan, kalium dhe japin efekt anti-plakje në trupin tuaj, zvogëlojnë inflamacionin dhe madje ju ndihmojnë të bini nga pesha.

Ullinjtë

Ullinjtë e pjekur janë një burim i shkëlqyer vitaminë E dhe yndyrave të pangopura, që shërbejnë si antioksidant natyror, zvogëlojnë shanset e shtimit në peshë, parandalojnë mpiksjen e gjakut dhe eliminojnë kolesterolin në gjak.

Spinaqi

Spinaqi përmban vitaminën A, C, K dhe kalcium, të cilat prodhojnë efekte anti-kancer, pastrojnë trupin tuaj, si dhe forcojnë kockat dhe flokët tuaja.

Fruta

Avokado përmban fibra të tretshëm.

Pjepri është i pasur me kalium, fibra dhe ushqyes të tjerë. Këto përbërës janë në gjendje të bëjnë kockat dhe dhëmbët më të fortë, të rritin sistemin tuaj imunitar dhe të përmirësojnë shikimin tuaj.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme