VV: Atdhe Arifi po terrorizohet psikikisht në Burgun e Lipjanit

Prishtinë | 08 Nën 2016 | 16:14 | Nga

Lëvizja Vetëvendosje, përmes një njoftimi për medie ka bërë të ditur se aktivisti i tyre, Atdhe Arfifi i cili gjendet në burgun e Lipjanit, po terrorizohet psiqikisht.

Sipas “Vetëvendosjes”, këtë e kanë kuptuar pas vizitës që sot i kanë bërë familjarët atij në burgun e Lipjanit.

“Vetëvendosje”, në këtë njoftim ka bërë të ditur se tortura psikike e cila po i bëhet Atdhe Arifit, është ajo duke i thënë “mos bëj vetëvrasje edhe ti, siç ka bërë Astriti”.

“Vdekja e Astrit Deharit para tri ditësh, dhe pastaj terrorizimi psiqik ndaj aktivistit tonë Atdhe Arifi, flet për terrorin sistemik që po instalohet në Kosovë dhe që për cak ka thyerjen shpirtërore e fizike të të rinjve e të rejave që po guxojnë t’i rezistojnë kësaj Qeverie. Këto metoda fashiste, e kanë shndërruar Kosovën në vend autoritar e policor dhe kjo është e papranueshme dhe e patolerueshme për qytetarët e vendit tonë”, thuhet ndër të tjerash në njoftimin e Lëvizjes Vetëvendosje.

Njoftimi i plotë i Lëvizjes Vetëvendosje:

Sot, me shqetësim morëm informacione se Atdhe Arifi, i burgosur padrejtësisht, po terrorizohet psiqikisht në mënyrë të vazhdueshme nga autoritetet e burgut të Lipjanit, ku po mbahet padrejtësisht.

Familja e aktivistit Atdhe Arifi, që e kishte vizituar sot atë, na tregoi që Atdheu po provokohet nga zyrtarët e burgut, të cilët gjatë gjithë kohës i futen në dhomë, e marrin nëpër zyra të ndryshme, e terrorizojnë pas mesnate duke hyrë në dhomën e tij me bateri dore, dhe në vazhdimësi i thonë “mos bëj vetëvrasje edhe ti, siç ka bërë Astriti”.

Vdekja e Astrit Deharit para tri ditësh, dhe pastaj terrorizimi psiqik ndaj aktivistit tonë Atdhe Arifi, flet për terrorin sistemik që po instalohet në Kosovë dhe që për cak ka thyerjen shpirtërore e fizike të të rinjve e të rejave që po guxojnë t’i rezistojnë kësaj Qeverie. Këto metoda fashiste, e kanë shndërruar Kosovën në vend autoritar e policor dhe kjo është e papranueshme dhe e patolerueshme për qytetarët e vendit tonë.

Lëvizja VETËVENDOSJE! kërkon lirimin e menjëhershëm të Egzon Halitit dhe Atdhe Arifit. Burgjet e këtij regjimi nuk janë më ambiente të sigurta, të qeta e normale për të burgosurit, e veçanërisht për të burgosurit politikë. Lirimi i Atdhe Arifit e Egzon Halitit duhet të bëhet menjëherë dhe pa kushte.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme