Ymeri: Dështimi i “Zajednicës” ndali dialogun, këtij koalicioni po i vjen fundi

Prishtinë | 05 Nën 2016 | 11:16 | Nga Shkarko Videon HD

Për ta shkarkuar videon ju lutem kyçuni ose regjistroni një llogari të re!

| Regjistrohu

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosjes, Visar Ymeri ka thënë bashkëpunimi qytetarë ka treguar se mund të ndalin gjërat e këqija që koalicionin qeverisës synonte t’ia bënte vendit.

Ai gjatë fjalimit të mbledhjes së Këshillit të Përgjithshëm të Vetëvendosjes, të shtunën ka thënë se dialogu me Serbinë praktikisht është ndalur.

Ymeri është shprehur se ndalja e Zajednices, siç e quan ai Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe, ka ndalë dialogun, pas sipas tij bisedimet janë zhvilluar për këtë bashkësi.

“Sot nuk ka vazhdim të dialogut me Serbinë, ndalja e Zajednicës ndali dialogun, sepse ky dialog zhvillohej për të”, ka thënë Ymeri.

Ai po ashtu ka thënë se këtij koalicioni po i vjen fundi dhe se Vetëvendosje po rritet.

Ymeri ka thënë se qeveritarët po keqpërdorin luftën e UÇK-së dhe për këtë arsye kanë kërkuar që lufta e UÇK-së, të hyjë në Kushtetutë.

Kreu i VV-së ka folur edhe rreth kërcënimeve, siç tha ai, që ua ka bërë Kadri Veseli. Sipas tij, kryeparlamentari këto deklarata i bëri me paramendim ndaj deputetëve të opozitës.

“Kadri Veseli i kërcënoi hapur deputetë e LVV me jetë, me fjalimin për vetëvrasje. Nuk pati tërheqje për atë fjalë, ishte fjalim me paramendim. Nëntoka nuk i duron kundërshtarët politik, e aq më pak kur e ka Lëvizjen Vetëvendosje. Paniku e ka kapur këtë regjim. Ata po bien, ne po rritemi”, ka pohuar ai.

Ndërsa duke folur për situatën e Trepçës, ai ka thënë se ky koalicion me ligjin e ri ka bërë hapin parë për privatizimin e saj.

vv

Të ngjashme