Zaccagni zbulon se lojtarët e Italisë u lënduan gjatë festimit të golit ndaj Kroacisë

Prishtinë | 28 Qer 2024 | 15:25 | Nga Ekonomia Online

Heroi i Italisë, Mattia Zaccagni, pranon se disa lojtarë lënduan brinjët e tyre ndërsa festonin golin e tij kundër Kroacisë të hënën.

Zaccagni foli me faqen zyrtare të UEFA-s përpara ndeshjes së fazës së 1/8 të EURO 2024 kundër Zvicrës.

Ylli i Lazios frymëzoi kualifikimin e Italisë në fazën me eliminim direkt me një gol të barazimit të vonë kundër Kroacisë.

“Këto ditë kanë qenë intensive. Goli ishte një emocion i madh,” tha sulmuesi italian.

“Natyrisht, ne nuk e dinim që duhej të barazonim për t’u kualifikuar, por për fat të mirë e bëmë. Tani, jemi të përqendruar vetëm në përgatitjen për një ndeshje vendimtare kundër Zvicrës.

“E dimë që kombëtarja mund të vuajë ndonjëherë, por shfaqet kur është më e rëndësishme. Kjo është pikërisht ajo që presim nga vetja jonë.”

Azzurrët do të kishin qenë të eliminuar pa golin e Zaccagnit pasi rezultatet në dy ditët pasuese do të kishin shtyrë Italinë jashtë katër vendeve të treta më të mira.

“Unë as nuk e kisha kuptuar që ishte momenti i fundit,” vazhdoi Zaccagni, duke folur për golin e tij.

“Kur pashë Calafiorin duke vrapuar me topin dhe mbrojtjen kroate duke lëvizur drejt qendrës, qëndrova në pozicionin tim natyral dhe kur mora topin, nuk mendova dy herë. Festimi ishte fantastik. Me të gjithë shokët e skuadrës, anëtarët e stafit dhe të gjithë djemtë. Disa nga ne lënduan brinjët sepse të gjithë na shtypën. Por ishte me të vërtetë emocionuese.”

Pas ndeshjes, Zaccagni mori një telefonatë nga idhulli i tij, Alessandro Del Piero.

“Alex ka qenë gjithmonë idhulli im, edhe pse e njoha vetëm para disa ditësh, para se të niseshim për në Gjermani,” pranoi Zaccagni.

“Pastaj, folëm herë pas here para dhe pas ndeshjeve. Fola me të pas ndeshjes me Kroacinë dhe ai më përgëzoi. Ai ishte i lumtur për mua. Po, ato dy gola janë me të vërtetë të ngjashme.”

Azzurrët do të përballen me Zvicrën në ndeshjen hapëse të fazës së 1/8 të Euros nesër.

Ende nuk është e qartë nëse Zaccagni do të fillojë kundër Zvicrës, ndërsa Gianluca Scamacca duket se është favoriti për të filluar si sulmues qendror.

Të ngjashme