AAK-ja kërkon hetim ndërkombëtar, e mbështet rezolutën që dënon sulmin terrorist në veri

Prishtinë | 28 Sht 2023 | 12:14 | Nga Gzim Mujaj Shkarko Videon HD

Për ta shkarkuar videon ju lutem kyçuni ose regjistroni një llogari të re!

| Regjistrohu

Kryetari i AAK, Ramush Haradinaj, ka kërkuar që në Rezolutën e Kuvendit të Kosovës ku dënohet sulmi terrorist i së dielës në Kosovë, të përfshihet edhe një hetim ndërkombëtar, raporton Ekonomia Online.

Ai pati edhe kritika ndaj Qeverisë Albin Kurti për qasje ndaj ndërkombëtareve.

“Ajo që ndodhi të dielën ishte sulm terrorist i sponzorizuar prej Serbisë. Ky sulm terrorist e morën përgjigjen më të mirë që kishin mundur ta merrnin. Një rezolutë që e dënon sulmin terrorist është mëse e nevojshme dhe kërkoj të përfshihet edhe një hetim ndërkombëtar”.

“E vërtet që kjo fitore e ka sakrificën e vetë. Afrim Bunjaku është heroi më i ri i Kosovës. Pse ndodhi kështu. Duhet të kthehemi në kohë. Serbia ka sponsoziruar këtë sulm terrorist dhe po mundohet të zvarris çdo proces euroatlantik”.

 “Zhvillimet në dialog kanë shkuar për fajin e këtij njeriu (Albin Kurti). Ata i kanë vrarë edhe fëmijët e vet për t’u lënë fajin shqiptarëve. E keni rastin ‘Panda’”, tha Haradinaj.

Të ngjashme