Arsyet pse duhet të konsumoni çdo ditë aloe vera

Prishtinë | 01 Pri 2023 | 21:25 | Nga Ekonomia Online

Aloe vera është një bimë e njohur për përfitimet e panumërta shëndetësore. Ajo funksionon po aq mirë për të na dhënë një formë më të mirë, siç bën për të përmirësuar pamjen tone të jashtme, lëkurën dhe flokët.

Xheli i aloe verës ose zemra e bimës, është ajo që përmban të gjitha ato virtyte, vitamina, aminoacide dhe minerale, të gjitha të domosdoshme për shëndetin.

Përfitimet e një pije 100% natyrale

Aloe vera (Barbadensis Miller) pastron trupin. Është antioksidues për mrekulli dhe anti-plakje i pakrahasueshëm. Pirja e përditshme siguron të paktën katër veprime befasuese në trup.

Bima, fillimisht luan një efekt deacidifikues dhe alkalizues, i cili ndihmon për të gjetur një ekuilibër midis substancave acidike dhe themelore, të pranishme në sistemin tuaj. Gjithashtu vepron si pastruesi më i mirë për aq sa konsumi i saj gjeneron evakuimin e papastërtive me anë të një eliminimi, i cili kalon nga veshkat, zorrët si dhe nga lëkura. Ky veprim është për shkak të pranisë së elementëve gjurmë dhe shumë mineraleve të ashtuquajturat bioaktive të pranishme në xhelin aloe vera.

Xheli aloe vera gjithashtu përmban zink, shumë kategori vitaminash, fibra dhe lëndë ushqyese të tjera, veprimi i kombinuar i të cilave neutralizon toksinat. Pra, mund të mburret me faktin se është një ushqim detoksifikues.

Studime të shumta klinike, përfshirë ato të kryera në Universitetin Mahidol në Bangkok, gjithashtu kanë demonstruar efektivitetin e aloe verës për humbje peshe, gjë që e bën atë shumë të dobishëm kur doni të hiqni qafe kilogramët tuaj të tepërt.

Xheli aloe vera, një veprim global mbi sistemin e tretjes

Kjo pije mund të ndihmojë njerëzit që shpesh kanë probleme me lëvizjet e zorrëve. Në qoftë se zorrët tuaja janë të pastra dhe nëse ndjeni komfort te barku, mund të thuhet që keni shëndet të mirë.

Zorrët llogariten sikur truri i dytë i trupit të njeriut. Janë mijëra neurotransmetues që komunikojnë pandërprerë në mes të trurit të kokës dhe zorrëve. Pirja e çdoditshme ndihmon në lehtësimin e transitit dhe përfitimet nga një sistem i përsosur tretës.

Zorrët thithin më mirë elementet thelbësore për funksionimin e duhur të trupit, përfshirë proteinat, qoftë me origjinë shtazore apo bimore. Studime shkencore kanë treguar që sistemi tretës bëhet më efikas përmes konsumimit të rregullt të kësaj bime. Flora e zorrëve është gjithashtu më e balancuar.

Çrregullimet që lidhen me praninë masive ose mungesën e baktereve të mira të vendosura në zorrë, gjithashtu, neutralizohen.

Roli i pijes mund të krahasohet me atë të probiotikëve. Ndërsa, nëse kushtet e lidhura me këto pabarazi përfundojnë duke goditur shumë njerëz në një kohë ose në një tjetër në jetën e tyre, të kesh një metodë natyrale të parandalimit dhe ilaç si kjo pije, s’mund të përmirësoni cilësinë e jetës.

Premtim për lëkurë të shëndetshme, të hidratuar dhe të ndritshme

Konsumi i saj është premtim për lëkurë të bukur, të ruajtur sa më gjatë që të jetë e mundur nga efektet e plakjes. Ky gjest i përditshëm ju siguron të gjitha lëndët ushqyese thelbësore për t’i dhënë lëkurës forcë dhe rezistencë, nga shtresat e thella deri në sipërfaqen e saj, d.m.th. deri në epidermë.

Nuk mjafton trajtimi i lëkurës vetëm me kremra që përdoren lokalisht; në qoftë se ju nuk i jepni metabolizmit tuaj materiet ushqyese dhe nëse nuk e hidratoni lëkurën nga brenda. Prandaj organizmi juaj del më mirë i mbrojtur pasi organi që e mbulon atë në tërësi, bëhet më efikas në rolin e tij të barrierës kundër mikrobeve dhe kundër armiqve të mundshëm, siç janë rrezet e dëmshme të diellit, të ftohtit, etj.

Ne, gjithashtu e dimë se pirja e xhelit të aloe verës çdo ditë ndikon në aktivitetin e fibroblasteve në rolin e tyre në prodhimin e kolagjenit dhe elastinës. Sidoqoftë, këto i sigurojnë lëkurës elasticitetin dhe tonin e saj. Nuk ka të bëjë vetëm me dobinë estetike. Përfitimet shkojnë shumë më tej pasi prania e këtyre fibrave lehtëson resorbimin e plagëve në kuptimin që qelizat që përbëjnë lëkurën që do të mbyllë plagën do të shumohen më shpejt.

Bazuar në studimet e studiuesve amerikanë, mund të vlerësohet se shpejtësia e shërimit të plagëve rritet me një të treten falë konsumit të lëngut të kësaj pijeje.

Xheli i aloe verës, kundër infeksioneve, inflamacioneve dhe dhimbjeve

Ekspertët kanë vërejtur se zarfi që përmban këtë lëng, ishte i pasur me polisaharide. Këto e bëjnë këtë produkt, një antiviral të fuqishëm, të aftë të na ruajë nga viruset, andaj konsumimi i saj nuk është luks apo aksesor, por i domosdoshëm për mbrojtjen e shëndetit.

Njerëzit me dhimbje kronike ose ata që luftojnë kundër inflamacionit të të gjitha llojeve, gjithashtu mund të gjejnë një zgjidhje të qëndrueshme me pijen e aloe verës. Ky është rasti për njerëzit që luajnë sport të nivelit të lartë ose ata që vuajnë nga sëmundje të lidhura me moshën.

Xheli aloe verës është anti-inflamatori më i mirë dhe më natyror që ekziston.

Që të merrni aloen më të mirë, ju duhet të siguroheni së pari qe është 100% e pastër, që jo e tërë gjethja përfshihet, por vetëm mesi i bimës, zemra e saj dhe të jetë aloe e stabilizuar. Ekziston vetëm një firmë në botë e cila e posedon formulën e stabilizimit, që do të thotë, formulën për rruajtjen e të gjitha vlerave të këtij produksti. Kjo gjë është e rëndësishme nëse dëshironi te konsumoni aloe vera kualitative.

Ndonëse dihet botërisht se është sigurisht një nga bimët më të pasura me minerale dhe vitamina, duke konsumuar xhelin e saj çdo ditë, përfitoni nga sa më shumë lëndë ushqyese të dobishme, si zinku, hekuri, mangani, kromi, kalciumi dhe magnezi, natriumi, bakri…

Aloe vera madje siguron vitaminë B12, një vitaminë gjithashtu e domosdoshme për shëndetin e mbi të gjitha anti-anemike dhe për shëndet të mirë psikik. Sidoqoftë, është një vitaminë qe rrallë, për të mos thënë kurrë, gjendet në bimët tjera.

Pra, nuk duhet të çudit fakti që testet e gjakut konfirmojnë praninë e vitaminës B, C, E apo edhe acidit folik në trupin tuaj nëse konsumoni xhelin e aloe verës.

Përveç kësaj, trupi vështirë se ruan shumicën e këtyre lëndëve ushqyese, që do të thotë se ne duhet t’i sigurojmë ato rregullisht përmes ushqimit tonë. Ky është një përfitim më shumë që xheli mund të na sjellë përveç veprimit të tij antioksidant, më i njohuri ndër virtytet e tij të shumta.

Aloe vera, një bimë që garanton tonifikim

Pak ushqime mund të pretendojnë se janë po aq të pasura me lëndë ushqyese sa aloe vera. Vetëm lëngu i saj sjell atë që shumë ushqime që përbëjnë dietën tonë të përditshme kanë një mbledhje të vështirë.

Studimet e fundit mbi aloe veren raportojnë praninë e 19 aminoacideve nga 20 që trupit i nevojiten çdo ditë (aminoacidet thelbësore), përveç 7 acideve yndyrore thelbësore që nuk mund t’i prodhojë vetë, 8 të listuara nga shkenca.

Përmes konsumimit të kësaj pije, trupi më pas mund të funksionojë në kapacitetin e tij më të plotë, gjë që ju garanton rezistencë më të mirë ndaj lodhjes, sëmundjeve ose stresit. Ajo siguron funksionimin e duhur të mbrojtjes suaj imune për t’ju mbrojtur nga sëmundjet dhe rrit metabolizmin tuaj.

Ju ndihmon të luftoni kundër lodhjes fizike dhe morale dhe ju sjell një ekuilibër më të mirë.

Përveç shëndetit tuaj, është mirëqenia juaj e përgjithshme që sigurohet pa harruar bukurinë e lëkurës tuaj, rezistencën dhe rininë e saj. Hidraton, siguron elasticitetin e lëkurës përmes prodhimit të kolagjenit dhe elastinës, promovon shërimin dhe gjithashtu lehtëson trajtimin e djegieve, gjurmët e lëna nga kafshimet e insekteve, dhimbjen e shkaktuar nga sulmet e diellit…

Xheli i aloe verës gjithashtu ndihmon në luftimin e radikalëve të lirë dhe stresit oksidues. Ajo sjell të gjitha përfitimet e mundshme për trupin dhe mund të konsumohet çdo ditë, veçanërisht pasi është mënyra më e mirë për të shijuar përfitimet e tij.

Njerëzit që vuajnë nga sëmundje kronike e bëjnë këtë për të përfituar nga mbrojtja dhe mirëqenia e siguruar nga lëngu i bimës. Ky është rasti për njerëzit alergjikë, ata që vuajnë nga artriti ose që vuajnë nga dhimbje inflamatore, njerëz që shpesh luftojnë kundër kapsllëkut ose rregullimeve me barkun…

Ne nuk do të harrojmë as efektivitetin e tij në neutralizimin e mikrobeve të përfshira në shfaqjen e zgavrave, erërave te pakëndshme te gojës, gingivitit; ndihmon në përmirësimin e higjienës orale.

Falë vetive të tij detoksifikuese, është gjithashtu aleati i njerëzve që ndjekin një dietë për linje trupore, ndërsa gjithashtu është e dobishme për ata që vuajnë nga mangësi të rënda ushqyese. Pirja e çdoditshme është gjëja e duhur për të bërë një trup të tonifikuar, të forcuar dhe imun.

Besojmë që, pas leximit të këtij artikulli, të gjithë do të vraponi dhe të interesohemi se ku mund të furnizoheni me produktin më të mirë, më kualitativ, më të pastër dhe të stabilizuar për të përfituar nga të gjitha këto të mira të lartcekura.

Edhe një gjë mos e neglizhoni: verifikoni që aloe vera që blini, e posedon logon ‘Certified’, certifikim i pastërtisë së saj.

Të ngjashme