Blick sqaron tërë ngjarjen për lëndimin e Xhakës

Prishtinë | 07 Kor 2024 | 20:29 | Nga Ekonomia Online

Është një sekret i ruajtur rreptësisht që Granit Xhaka e zbuloi pas eliminimit të hidhur kundër Anglisë. Kapiteni zviceran luajti edhe kundër “Tre Luanëve” – pavarësisht një çarje muskulore. Por sa rrezik morën Xhaka dhe mjekët me aktivizimin e tij?

Blick ka bërë një artikull që tregon në mënyrë kronologjike të gjithë ngjarjen për lëndimin e futbollistit nga Kosova.

“Nga ana mjekësore, është një lëndim i vogël”, tha mjeku sportiv i Klinikës Hirslanden, Walter O. Frey, për Blick. Megjithatë: “Ajo dhemb. Ndihet si një thikë që të shpon”. 

Rreziku për dëmtime të mundshme të mëtejshme, që Xhaka e mori me pjesëmarrjen e tij, ishte pra i vogël dhe i pranueshëm. 

Shansi që të ndodhin dëmtime të tjera është shumë i vogël – sidomos me ngrohje të mirë dhe intensive. Por nëse sot ai çalon si një 85-vjeçar për në banjë, ai vetë e di që dje ishte tepër”, shtoi më tej Frey.

Është e rëndësishme që Xhaka tani të marrë kohën për të shëruar plotësisht lëndimin. Diçka që ai do të ketë kohë të bëjë pas përfundimit të Europianit. Diçka që ai nuk mundi të bënte në një javë e gjysmë të fundit.

Sepse ndodhi që tre ditë para ndeshjes së 1/8 kundër Italisë. Kombëtarja stërvitej për goditjet nga penalltia në prag të fazës së eliminimit, kur Xhaka ndjeu një shqetësim në aduktorë. Të nesërmen ai nuk u stërvit me ekipin për arsye sigurie. Kundër kampionëve në fuqi, ai udhëhoqi ekipin si zakonisht në Olympiastadion në Berlin. Pas disa minutash loje, ai ndaloi papritur. Tani edhe të tjerët e kuptuan: Kapiteni ishte i dëmtuar.

Xhaka vrapoi drejt vijës anësore për të marrë qetësues për dhimbjet. Këto nuk e humbën efektin e tyre. Një çerek ore më vonë, Xhaka bëri një sprint prej 40 metrash për të nisur presionin. Kjo i dha siguri: kofsha e tij e mbante. Xhaka bëri një ndeshje të shkëlqyer, si gjithmonë në këtë Europian. Në fokus ishin të tjerët: Remo Freuler me golin e tij për 1-0, Ruben Vargas me gjuajtjen e tij në kënd, pasi Xhaka i tha: “Gjuaj!”

Të nesërmen pas triumfit kundër kampionëve në fuqi, Xhaka dha një konferencë për shtyp. Kapiteni ishte në humor të mirë, foli elokuent. Dhe tha: “Për fat të mirë, kemi mjekë shumë të mirë.| Dhe: “Ne do të bëjmë një MRI të hënën dhe të shohim çfarë është saktësisht. Por tani kam shtatë ditë kohë për t’u trajtuar.”

Ndërsa lojtarët të hënën shijuan një ditë të lirë, Xhaka iu nënshtrua ekzaminimit mjekësor. Mbrëmjen e kaloi me një duzinë shokësh të ekipit në restorantin Vivaldi, restorantin italian të preferuar nga futbollistët në Stuttgart.

Të nesërmen trajneri Murat Yakin dha informacion për kundërshtarin e çerekfinales Anglinë. Përpara kësaj, drejtori i mediave i SFV Adrian Arnold dha qetësi të rreme në rastin e Xhaka. MRI-ja nuk kishte zbuluar ndonjë lëndim – gjë që nuk ishte e vërtetë. Që kapiteni kishte një këputje të fibrave të muskujve në aduktorë, nuk duhej të dinte askush jashtë kampit të Zvicrës. Përveç Bayer Leverkusen: klubi i Xhakës ishte i informuar për çdo hap.

Dyshimet e para se ndoshta gjërat nuk ishin në rregull dolën të enjten. Dy ditë para ndeshjes kundër Anglisë, Xhaka ende nuk u stërvit plotësisht me ekipin. Zakonisht është seanca më e rëndësishme në përgatitjen e një ndeshjeje, në të cilën mediat nuk lejohen gjatë gjithë stërvitjes.

Të premten SFV raportoi se Xhaka kishte përfunduar stërvitjen përfundimtare.

Pavarësisht se sa e rëndë ishte lëndimi i muskujve: dyshime se Xhaka do të luajë kundër Anglisë nuk kishte. Në vitin 2021 ai kishte humbur çerekfinalen e Europianit kundër Spanjës për shkak të një pezullimi me karton të verdhë, këtë herë kapiteni donte të ishte patjetër aty. Për ekipin ai është i pazëvendësueshëm: në rolin e tij si organizator i lojës në pozicionin e gjashtë, por edhe si lider i padiskutueshëm i kësaj kombëtareje.

Xhaka e udhëhoqi ekipin kundër Anglisë. Ishte ndeshja e tij e 61-të këtë sezon. Nuk vërehej shumë lëndimi i tij. Ai me vetëdije shmangu pasimet e gjata dhe goditjet nga distanca, siç shpjegoi më vonë. Menjëherë pas pushimit, ai shkoi te vija anësore për t’u rregulluar fashën në kofshën e majtë nga mjekët. Ndoshta edhe mori qetësues për dhimbjen.

Kapiteni i duroi 120 minuta dhe ishte si gjithmonë një nga më të mirët e një kombëtareje që përsëri ishte e fortë. Ai nuk mori pjesë në penallti. Akanji dështoi, kombëtarja humbi në lotari. Përsëri çerekfinalja ishte stacioni i fundit. Ëndrra e madhe për një sukses të madh u shua. Për Granit Xhaka ishte një dhimbje e dyfishtë.

Të ngjashme