Debat i ashpër në Kuvendin e Kosovës ndërmjet Hajdar Beqës dhe Halil Thaçit

Prishtinë | 24 Maj 2022 | 12:52 | Nga Ekonomia Online Shkarko Videon HD

Për ta shkarkuar videon ju lutem kyçuni ose regjistroni një llogari të re!

| Regjistrohu

Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike, ka shqyrtuar raportin e auditimit të performancës “Prokurimi në Korporatën Energjetike të Kosovës (2018-2020)”, raporton Ekonomia Online.

Në këtë komision është zhvilluar debat i ashpër në mes të deputetëve të pozitës dhe opozitës, saktësisht Hajdar Beqës së PDK-së dhe Halil Thaçit të VV-së.

Në këtë komision Hajdar Beqa i PDK-së, i kërkoi Halik Thaçit nga VV-ja, që të flas dhe mos ta luaj rolin e zëdhënësit të KEK-ut.

 “Nuk ki nevojë me bë zëdhënësin”,

Thaçi në replikën e tij, i tha Hajdar Beqëss së PDK-së, së është shpifës.

 “Shpifës je vetë”, i’a ktheu Hajdar Beqa.

 Kryeshefi i KEK Krasniqi tha se  “Duhen gjitha proceset të përmirësohen, por më besoni se nuk është lehtë dhe nuk bëhet shpejtë”.

 Eman Rrahmani nga VV-ja, tha se  “Tha që nuk ka pas të gjetura që nuk vërtetohet se nuk ka pas shkelje të ligjit. A është kjo pse ju jeni fokusuar te performanca se sa te rregullsia”,

Auditori Arben Selimi në përgjigjën e tij, tha “Në asnjë raste nuk e anashkalojmë edhe çështjen e mashtrimit dhe sa herë hasim edhe në mashtrim gjithsesi e raportojmë. Në rast se vlerësohet në të ardhmen se ndonjëra prej këtyre përbën mashtrim, ne e adresojmë e raportojmë tek organet kompetente”. “Faktet të gjitha i kemi prezantuar. Nëse edhe prokuroria e kushdo qoftë e vlerësojnë që është çështje për hetim. E kanë edhe përkrahjen tonë dhe çdo informatë mundemi me u’a ofru”.

 Eman Rrahmani nga VV-ja.  “Kjo ëhstë pasqyrë e qeverisjës së PDK dhe AAK.

Në replikën e tij, Hajdar Beqa nga PDK-ja tha se  “Më vjen mirë nëse ja qëllon najher. E di që ki qef me ditë është mirë edhe me lexu. KEK-u ka qenë dhe ka me qenë edhe kur s’kemi me qenë deputet. Është mirë kur të doni për të kaluarën të folni me fakte dhe argumente”.  “Qe po e marrim zyrën e auditimit të brendshëm Albin Kurti e ka bë keyeshefi”.

Eman Rrajmani nga VV-ja. “Besoj Hajdarit njëherë i’a ka trgeu vendin qytetari”.  “Gjithë e dinë që edhe ndërmarrjen ku ka qënë kryeshef e dimë që nuk është mirë me hy këtyre seneve se të paktën krejt e dime çka ke bo qysh ke bo. Të respektojmë si deputet dhe duhesh me i respektu qytetarët të cilët e kanë pru secilin deputet”.

 Hajdar Beqa në replikën e tij tha  “Unë për kohën që kam menaxhuar ndihem mirë. Çdo vit kamë rritë performancën. Me kontribu Ti për aq sa kom kontribu unë unë, ty në vynë edh e katër jetë”.

Tutje  Halil Thaci nga  LVV-ja tha “Beqa e përmendi drejtorin e auditimit është emëruar keyeshef ekzekutiv në Qeverinë Kurti një, nuk është e vërtetë. Drejtori edhe kryetari i bordit munden mos me qenë në dijeni. Po unë jam saktë në dijeni, nuk është e vërtetë”.

Në replikën e tij Beqa tha.  “Po më pëlqen se zoti Thaçi po e luanë mirë edhe zëdhënësin e KEK-ut. Problemi është se drejtori financiar është personi i dytë pas keyeshefit. Por unë prape po them kam respekt për secilin nëse e kryen punën me nder dhe përkushtim”.

Lexo më shumë:

Të ngjashme