Erdogan nuk del në fushatë zgjedhore për të tretën ditë

Prishtinë | 28 Pri 2023 | 13:49 | Nga Ekonomia Online

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka anuluar paraqitjet e tij në fushatë për zgjedhje për të tretën ditë radhazi, pasi u sëmur me atë që zyrtarët e përshkruan si një infeksion intestinal.

Erdogan po kërkon një mandat të tretë presidencial në zgjedhjet e 14 majit në Turqi. Ai duhej të shfaqej në një hapje ure dhe një tubim politik në qytetin jugor të Adanas, por orari i tij ndryshoi për të treguar se do të merrte pjesë në ceremoninë e hapjes përmes lidhjes video.

Erdogan u sëmur gjatë një interviste televizive të martën. Tubimet e tij zgjedhore të planifikuara për të mërkurën dhe të enjten u anuluan.

Ai dukej i zbehtë të enjten teksa inauguroi një termocentral bërthamor përmes videos në daljen e tij të parë publike që nga sëmundja.

Zyrtarë të tjerë u përpoqën të largonin shqetësimet për shëndetin e udhëheqësit 69-vjeçar përpara zgjedhjeve presidenciale dhe parlamentare të muajit të ardhshëm. Sondazhet e fundit treguan një epërsi të lehtë për sfiduesin kryesor të Erdoganit në mes të një rënieje ekonomike dhe një tërmeti në shkurt që vrau më shumë se 50,000 njerëz.

Erdogan, i cili iu nënshtrua një operacioni në zorrë në vitin 2011, ka drejtuar Turqinë që nga viti 2003, fillimisht si kryeministër dhe si president që nga viti 2014. Ai bëri fushatë të fortë javët e fundit, duke marrë pjesë në disa ngjarje në të gjithë vendin çdo ditë, raporton AlJazeera.

Të ngjashme