Franca në ditën e 10 të protestave, rritje dhune nëpër rrugë e pezullim shërbimesh kryesore

Prishtinë | 28 Mar 2023 | 17:39 | Nga Ekonomia Online

Zemërimi ndaj reformave të presidentit francez Emmanuel Macron, për moshën e pensionistëve, nuk tregoi asnjë shenjë lehtësimi as këtë të marte, ndërsa shteti hyri tashmë në ditën e 10 të demonstratave mbarëkombëtare në Francë.

Protestat gjithëpërfshirëse kanë paralizuar shërbimet kryesore në Francën në javët e fundit lidhur me propozimin e Macron për të rritur moshën e daljes në pension për shumicën e punëtorëve nga 62 në 64 vjeç, një lëvizje që shqetësoi ligjvënësit e opozitës dhe sindikatat, transmeton klankosova.tv.

Deri në 900,000 protestues pritej të bashkoheshin në 240 mitingje të planifikuara në të gjithë Francën të martën, me 100,000 protestues që pritet të mbushnin vetëm rrugët e kryeqytetit, sipas degës së CNN, BFM.

Demonstruesit kishin filluar të mbushnin rrugët e Parisit ditën herët.

Videot në mediat sociale të verifikuara nga CNN treguan bomba tymi që lëshoheshin nga protestuesit jashtë hyrjes së aeroportit Biarritz dhe zonës së konviktit të terminalit, përpara se një njoftim evakuimi të dëgjohej mbi altoparlantët. Më në veri të Francës, protestuesit ecën në shinat e trenit në stacionin hekurudhor Gare de Lyon të Parisit.

Në fillim të këtij muaji, u shfaqën aksione simbolike të grumbujve të mbeturinave që mbushnin lagjet parisiane, pasi grevat masive kundër reformave prekën shërbimet e grumbullimit të plehrave të qytetit.

Megjithatë, sindikatat thanë se mbledhësit e plehrave do të pezullojnë grevën e tyre nga e mërkura.

Qeveria franceze, vazhdoi me projektligjin jashtëzakonisht jopopullor pa votim javën e kaluar, pasi dy vota të dështuara të mosbesimit hapën rrugën për reformat e pensioneve. Ajo thotë se mbështetja tek popullsia e punës për të paguar për një grupmoshë në rritje pensionistësh nuk është më e përshtatshme për qëllimin e vënë.

Të ngjashme