Demanton MSh-ja: S’kanë ardhur mjekë nga Serbia në Kosovë

Prishtinë | 21 Tet 2020 | 14:30 | Nga Ekonomia Online

Ministria e Shëndetësisë ka demantuar lajmet që po qarkullonin në disa web faqe lidhur me ardhjen e disa mjekëve nga Serbia, raporton Ekonomia Online.

“Ministria e Shëndetësisë i hedh poshtë dezinformatat që implikojnë Ministrin e Shëndetësisë, z. Armend Zemaj, në lajmet e rreme (fake news), rreth ardhjes së mjekëve nga Serbia dhe qasjen e papranueshme ndaj diasporës, të promovuara në disa ueb faqe” thuhet në reagimin e tyre në rrjetin social Facebook.

Poashtu nga kjo ministri u bëjnë apel qytetarëve që të mos bienë pre e dezinformatave të tilla si kjo.

“Angazhimi i Ministrit, Ministrisë së Shëndetësisë, institucioneve dhe qytetarëve kundër virusit është i vazhdueshëm. Përhapja e urrejtjes, panikut dhe lajmeve të rreme (fake news), është e dënueshme. Lajmet e rreme, në kohë pandemie krijojnë huti, dezinformim dhe urrejtje, prandaj, MSh ka denoncuar pranë organeve të ndjekjes veprimet e tilla dhe pret që autorët të dalin para organeve të drejtësisë.

Njëherësh, MSh i fton qytetarët që të mos bien pre e ueb faqeve dhe portaleve që përhapin urrejtje, panik dhe dezinformata si dhe të kenë besim në institucionet e Republikës së Kosovës që në kohë pandemie me unitet të plotë, janë në krye të detyrës dhe përgjegjësive” thuhet tutje.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme