PSD-ja dorëzon në Prokurori kallëzim për pagesën prej 5 € shtesë për veturat: Po favorizohen bizneset

Prishtinë | 19 Kor 2021 | 14:44 | Nga Ekonomia Online Shkarko Videon HD

Për ta shkarkuar videon ju lutem kyçuni ose regjistroni një llogari të re!

| Regjistrohu

Partia Socialdemokrate ka dorëzuar në Prokurori kallëzim penal kundër pagesë shtesë prej 5 euro me rastin e regjistrimit të veturave, raporton Ekonomia Online.

Krejt kjo ngase nga një shtatori qytetarët do të detyrohen të paguajnë 4 euro e 90 cent shtesë për tiketën ngjitëse.

Kjo pasi ministria e Infrastrukturës dhe kompania “Auto Control Kosova”, ka nënshkruar marrëveshje më qëllim të konfirmimit të kontrollimit teknik të automjeteve.

Kryetari i kësaj partie, Dardan Molliqaj tha se marrëveshja është në dëm të qytetarëve dhe se Qeveria duke favorizuar bizneset po bën vepër penale.

 “Një tiketë e tillë është zhvatje ndaj të mirave materiale të Kosovës. Kjo Qeveri po favorizon bizneset e mëdha private, ka vepër penale në këtë rast”.

Kurse Dren Kukaj, tha se rrjedha procedurale e marrëveshjes përbën keqpërdorim të detyrës zyrtare dhe se komplet marrëveshja është e panevojshme dhe e dëmshme.

Prandaj ai i ka bërë thirre Prokurorisë ta hetojë këtë rast, raporton EO.

“Marrëveshja inkriminon Hysen Durmishin, rrjedha procedurale që i ka parapri kësaj marrëveshje ka keqpërdorime. Vet marrëveshja është e panevojshme, sepse qytetarët detyrohet të paguajnë”.

“…është krijuar një monopol abuziv. I bëjmë thirrje Prokurorisë që të ndërmarrë të gjitha veprimet hetimore. Marrëveshja është dëmshme”.

May be an image of 2 people, people standing and text that says 'KOSOVAPRES KOSO APRES pres s.com QU'
No photo description available.
No photo description available.
No photo description available.
No photo description available.
May be an image of text
May be an image of text
May be an image of text
Lexo më shumë:

Të ngjashme