Behgjet Pacolli merr detyrën si ministër i Punëve të Jashtme

Prishtinë | 11 Sht 2017 | 12:08 | Nga Valbona Bytyqi Shkarko Videon HD

Për ta shkarkuar videon ju lutem kyçuni ose regjistroni një llogari të re!

| Regjistrohu

Bengjet Pacolli edhe zyrtarisht ka marrë detyrën e ministrit të Punëve të Jashtme, raporton Ekonomia Online.

Pranim-dorëzimi i detyrës është bërë nga Ushtruesi i Detyrës së Ministrit në largim, Emanuel Demaj, tek Zëvendës-Kryeministri i Parë dhe Ministri i Punëve të Jashtme Pacolli.

Në ditë e parë si udhëheqës i diplomacisë kosovare, Pacolli nuk ka përmendur njohje për shtetësinë e Kosovës, edhe pse ai vet është angazhuar për këtë çështje ndonëse nuk ka ushtruar këtë pozitë.

Ai foli për thellimin e bashkëpunimit dhe miqësisë me shtete e tjera.

“Shpresoj që secili që do të punoj me mua në fund të ditës të mund të llogariten rezultatet.  Ne do të kultivojmë kualitet, Kosova ka nevojë për miq dhe në këtë drejtim unë besoj që nuk do tu zhgënjej as ju as bashkëpunëtoret”, tha Pacolli.

Ndërsa udhëheqësi i detyrës së deritanishme, Emanuel Demaj i uroi sukses ministrit të ri.

Lexo më shumë:

Të ngjashme