Rrahje masive mes tifozëve në Meksikë, dhjetëra të plagosur

Prishtinë | 06 Mar 2022 | 14:26 | Nga Ekonomia Online

Pavarësisht videove të transmetuara në rrjetet sociale, si autoritetet, ashtu edhe vetë klubi i Querétaros nuk kanë konfirmuar, se deri më tani nuk ka pasur asnjë vdekje si pasojë e një beteje që filloi në pjesën e dytë të ndeshjes, mes tifozëve më radikalë të të dyja pajisjeve.

Një konflikt që përfundoi me pushtimin e fushës në stadiumin “La Corregidora” dhe që detyroi të ndërpritet ndeshja.

Ishte minuta e 61-të e ndeshjes, me Atlas që dominonte tabelën e rezultateve, kur gjyqtarit Fernando Guerrero iu desh të ndalonte lojën, pasi shpërtheu një betejë e ashpër në tribunë.

Spektatorët, nga frika e tifozëve më radikalë, iu desh të zbrisnin në fushën e lojës për t’u mbrojtur, por konflikti doli jashtë kontrollit.

Nisur nga situata, lojtarët u larguan nga fusha, ndonëse disa qëndruan në zonën e stolit në përpjekje për të kontrolluar radikalët, por pa sukses.

Policia u pushtua nga numri i madh i personave të përfshirë duke hedhur sende, duke thyer karrige dhe duke ndezur fishekzjarre.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme