Superkupa e Italisë, Inzaghi: Trofeu i parë i sezonit, duam ta mbrojmë

Prishtinë | 17 Jan 2023 | 10:16 | Nga Ekonomia Online

Në prag të Superkuëps së Italisë, trajneri i zikaltërve ka folur në konferencën për shtyp në lidhje me ndeshjen finale e cila do të luhet ditën e neserme.

Interi po luan për trofeun e parë të sezonit, si ia arrini?

“Ne e dimë rëndësinë e ndeshjes së nesërme, për më tepër që është një derbi. Kam lexuar se ka ndodhur vetëm dy herë në histori në finale, do të përpiqemi të luajmë një ndeshje të madhe në një ndeshje të rëndësishme. Është trofeu i parë i sezonin, ne duam të bëjmë një garë të madhe”.

A mund të jetë derbi i shpengimit?

“Unë e konsideroj atë një trofe, ne e kemi atë këtu para nesh dhe jo të gjithë arrijnë të arrijnë atje. Është vazhdimi i sezonit të kaluar, ne e dimë se çfarë përfaqëson, ne e fituam atë vitin e kaluar kështu që duam ta mbrojmë atë.”

Pioli kujtoi se të ka mundur vitin e kaluar dhe këtë vit. Çfarë lanë këto humbje në derbi?

“Dëshiron më shumë. Derbi është një ndeshje speciale, ne luajtëm shumë sezonin e kaluar, fituam dhe humbëm në ligë, fituam qartë në kupë. Janë gjithmonë ndeshje speciale, të vendosura nga episodet. Ne e humbëm ndeshjen e sivjetme jo të meritueshme në pjesën e parë Milani ishte superior, por në të dytën mendoj se Interi do të kishte merituar më shumë se humbjen”.

A ka ndonjë sekret për ta bërë Interin të luajë si kundër Napolit apo Barcelonës?

“Gjithmonë varet edhe nga kundërshtarët. Si e nisëm këtë 2023, jam më se i kënaqur, sepse ishin katër ndeshje, njëra ndryshe nga tjetra me kundërshtarë të ndryshëm. Ne fituam tre dhe një barazim, duke përjashtuar Monzën do të ishte një rrugën e qartë”.

Ju keni bërë mirë me të mëdhenjtë deri tani.

“Fatkeqësisht, futbolli nuk është shkencë ekzakte, është bërë analiza e ndeshjeve të luajtura dhe përveç disa dëmtimeve nga ana jonë dhe disa të tjerave jo për ne, skuadra ka luajtur gjithmonë ndeshje të mira edhe pse këtë vit kam pasur zgjedhje të kufizuara për shkak të dezertimeve në mesfushë dhe në sulm. Nesër nuk do të mendojmë për lodhje apo lëndime, por vetëm për kupën që është në dispozicion”.

A qëndron ndeshja e nesërme këtu dhe a vlen ajo kupë apo mund të ndikojë në pjesën tjetër të sezonit?

“Do të ndikojë, si gjithmonë, do të flitet për të. Vitin e kaluar më kujtohet finalja e Superkupës me Juventusin, e fitova me vështirësi pas kohës shtesë dhe e shijova sasinë e duhur sepse pas tre ditësh ishim në fushë në Bergamo. Për dy ditë e gjysmë folëm për fitore, por më pas, siç duhej, u fol për një barazim 0-0 në Bergamo ku mund të kishim bërë më mirë, disa zgjedhje që për fat të keq… E dimë se si është futbolli Ne duhet të jemi të mirë për të ndjekur rrugën tonë dhe tani po mendojmë vetëm për Milanin, një ndeshje për të cilën po përgatitemi në mënyrën më të mirë të mundshme pavarësisht lodhjes dhe udhëtimeve.”

Të dyja skuadrat kanë vështirësi në mbrojtje.

“Epo, po mendoj për timin… Ne gjejmë një ekip të fortë, me sulmues të vlefshëm, por e dimë që duhet të punojmë si ekip. Shpesh flasim gabimisht vetëm për mbrojtësit. Është Interi që duhet të luajmë një fazë sulmuese dhe mbrojtëse si ekip për të fituar këto ndeshje të rëndësishme”.

Ju keni luajtur shumë herë kundër Milanit, çfarë është e veçantë për të luajtur këtu në Riad?

“Ne e dimë se është një derbi, i cili është shumë i rëndësishëm. Këtë herë është një finale, kam lexuar se ka ndodhur vetëm dy herë në histori që Interi dhe Milani të takohen për një finale të Superkupës ose të Kupës së Italisë. Është tashmë e veçantë në vetvete, do të jetë edhe më shumë këtë herë”.

Si po kalon Lukaku?

“Dje ai u stërvit pjesërisht në grup, shpresa ime është që ai të mund të stërvitet pa ndjerë dhimbje, diçka që nuk ndodhi në javën pas Parmës dhe prandaj dje bëri punë të pjesshme, sot do të shohim se si do të shkojë, nëse ai nuk shërohet deri nesër, ne kemi shpresa për tjetrën me Empolin. Shpresa jonë është që ai të punojë pa ndjerë më shumë dhimbje, për ne duhet të jetë diçka më shumë që fatkeqësisht ende nuk kemi mundur ta kemi”.

Të ngjashme