Tetë klube të Ligue 1 në rrezik të falimentimit

Prishtinë | 08 Kor 2024 | 16:16 | Nga Ekonomia Online

Sipas raporteve, deri në tetë klube në Ligue 1 janë në rrezik të shpallin falimentimin përpara sezonit të ri.

Kampanja e re fillon në fundjavën që nis më 16 gusht, por ende nuk është arritur një marrëveshje për një transmetues të ri.

Më parë, shefi i LFP, Vincent Labrune, thuhet se kërkonte rreth 1 miliard paund për sezon.

Bisedimet me kompanitë u zhvilluan, por The Athletic raportoi në tetor se nuk kishte asnjë ofertë për dy paketat kryesore të drejtpërdrejta vendase për ciklin pesëvjeçar midis 2025 dhe 2029.

DAZN dhe beIN Sports ishin të parashikuara si kandidatë të mundshëm, por asnjëra prej tyre nuk arriti të bjerë dakord për një marrëveshje.

Në vend të kësaj, sipas raporteve në Francë, LFP po eksploronte mundësinë e bashkëpunimit me Bouygues, SFR dhe Orange për të krijuar një kanal të ri televiziv.

Çmimi i të drejtave thuhet se është përgjysmuar, por ende nuk ka pasur lëvizje.

Kylian Mbappe ka ndjekur Neymar dhe Lionel Messi jashtë ligës dhe mungesa e të drejtave ka pasur një ndikim të drejtpërdrejtë te klubet e divizionit të parë.

Sipas L’Equipe, Auxerre, Lens, Nantes, Stade Reims, Montpellier, Brest, Le Havre dhe Angers janë të gjitha në rrezik falimentimi për shkak të mungesës së fondeve.

Lens ishin në Ligën e Kampionëve sezonin e kaluar, ndërsa Brest u kualifikua për garën kryesore të klubeve të Europës pasi përfundoi i treti sezonin e kaluar.

Situata me të drejtat ka qenë e ndërlikuar, duke filluar nga koha kur ato u shitën te transmetuesi spanjoll Mediapro në 2018.

Canal+ kishte qenë shtëpia e Ligue 1 për një kohë të gjatë përpara kësaj dhe kontrata e Mediapro u ndërpre në vitin 2020 për shkak të problemeve financiare.

Kompania nuk është më në garë për të drejtat në të ardhmen pas përplasjeve ligjore me beIN Sports.

Ata ishin të pasuksesshëm në apelin e tyre për t’u larguar nga një marrëveshje nënlicensimi me beIN – e cila i përket pronarëve të PSG-së, QSI.

Të ngjashme