8 të vdekur dhe 11 të plagosur pas një aksidenti të rëndë në Turqi

Prishtinë | 06 Maj 2024 | 17:03 | Nga Ekonomia Online

Një aksident trafiku ka ndodhur në lagjen “Islahiye” të Gaziantep të Turqisë, ku si pasojë kanë mbetur tetë të vdekur dhe të plagosur të shumtë.

Aksidenti përfshiu një përplasje kokë më kokë midis një kamioni betoniere dhe një minibusi pasagjerësh në autostradën Islahiye-Hatay pranë lokalitetit Agabey.

Identiteti i viktimave, si dhe informacioni i targës dhe drejtuesit të minibusit nuk janë konfirmuar ende. Shërbimet e urgjencës, përfshirë zyrtarë shëndetësorë, xhandarmëri dhe zjarrfikëse, janë dërguar menjëherë në vendngjarje.

Të plagosurit janë transportuar në spitalet e afërta me autoambulanca të shumta, ndërsa të ndjerit janë dërguar në morg.

Guvernatori i Gaziantepit, Kemal Çeber, konfirmoi numrin fillestar të viktimave, duke thënë: “Sipas informacioneve që kemi marrë në këtë moment, tetë qytetarë tanë humbën jetën në aksident dhe njëmbëdhjetë u plagosën,” raporton Ilkha.

Shkaku i aksidentit aktualisht po hetohet.

Të ngjashme