Analistët: Qeveria përmes zgjedhjeve të parakohshme dëshiron që të paraqitet si viktimë

Prishtinë | 14 Pri 2024 | 08:28 | Nga Ekonomia Online Shkarko Videon HD

Për ta shkarkuar videon ju lutem kyçuni ose regjistroni një llogari të re!

| Regjistrohu

Gatishmëria e qeverisë aktuale dhe e kryeministrit Albin Kurti, që të shkojnë në zgjedhje të parakohshme, nga njohës të çështjeve politike po konsiderohet si tendencë e mazhorancës për ti ikur përgjegjësisë së implementimit të marrëveshjeve, konkretisht formimit të Asociacionit të komunave me shumicë serbe, raporton Ekonomia Online.

Sipas tyre, për herë të parë në historinë e Kosovës është një parti politike e cila ka mbi 50 për qind të votave dhe shpreh gatishmëria që të shkojë në zgjedhje.

Analisti politik, Shemsi Jashari, ka thënë se duke marr parasysh zhvillimet e fundit në procesin e dialogut Kosovë-Serbi, ka bërë që qeveria të jetë e gatshme të shkoj në zgjedhje të jashtëzakonshme që të dal si viktimë, si qeverisje të cilës iu pamundësua të vazhdoj mandati deri në fund.

“Deklaratat e fundit rreth zgjedhjeve e tregojnë në fakt një dëshirë të pushtetit për të shkuar në zgjedhje, kjo për faktin se jemi në vitin e fundit të mandatit të kësaj legjislature që nënkupton në gjashtë mujorin e ardhshëm ne veç hymë në fazën kur zgjedhjet do të konsideroheshin të rregullta kurdo që mbahen. Duke i pas parasysh zhvillimet e fundit që kanë të bëjnë rreth dialogut Kosovë-Serbi, implementimit të marrëveshjes mes Serbinë dhe të gjitha presionit ndërkombëtarë që është izolimi i Kosovës, e dimë që Kosova është nën masa, nën sanksione e po ashtu edhe takimet e personaliteteve të larta nga Departamenti Amerikan e shohim që mungon Kurti në ato takime. Të gjitha këto kanë bërë që qeveria duket se është e gatshme të shkoj në zgjedhje duke tentuar të krijoj një momentum që të dal në zgjedhje të jashtëzakonshme si viktimë, si qeverisje të cilës iu pamundësua me vazhduar mandati deri në fund. Do të thotë duke e parasysh që nuk kanë numra opozita për ta rrëzuar ofrimi i numrave nga VV-ja për të nisur një mocion për shpërndarje të Kuvendit tregon që është një hile që pushteti në këtë rast po mundohet tua shes partive opozitare për të shkuar në zgjedhje e pastaj për të pasur një argument se ne ishim të gatshëm për të vazhduar me qeverisje po opozita u bë merak për zgjedhje dhe shkuam në zgjedhje”, ka thënë ai.

Ai ka shtuar se deklaratat se si qeveri janë të gatshëm për zgjedhje, janë me qëllim që të dërgojnë mesazh tek votuesit e vet, se si parti janë mirë edhe me sondazhe edhe me mbështetje.

“Në anën tjetër deklarimi se janë të gatshëm për zgjedhje duan të qojnë një mesazh tek votuesit e vet, mbështetësit e vet se këta janë mirë edhe me sondazhe edhe me mbështetje dhe kurdo që dalin do fitojnë prapë për ta ruajtur at besimin në VV kështu që duan ta mbjellin një vetëbesim tek elektorati se edhe po shkuam në zgjedhje prapë do të qeverisin subjekti politik i njëjte, përndryshe e dimë se opozita nuk i ka numrat dhe është një test që pushteti po e bën edhe me opozitën edhe me qytetaret”, ka thënë ai.

Donat Syla, ish-konsull në Kanada, ka thënë se për herë të parë në historinë e pas luftës në Kosovë kemi një situatë kur një parti politike e cila e ka shumicën e votave në Parlament, është e gatshme që të shkojë në zgjedhje.

Ai tha se qeveria përmes kësaj forme dëshirojnë që të ti ik përgjegjësisë që e presin në raport me Asociacioni.

“Për herë të parë në historinë e pas luftës në Kosovë kemi një situatë kur një parti politike e cila e ka shumicën e votave në Parlament, jo një koalicion, një parti politike edhe është e gatshme që të shkojë në zgjedhje. Sa janë të gatshëm në zgjedhje unë kam dyshim që përmes kësaj forme partia në pushtet përpiqet që të eksivoj nga përgjegjësit që e presin në raport me Asociacioni dhe obligimet e tjera që derivojnë nga marrëveshja e Brukselit dhe aneksi i Ohrit”, ka thënë ai.

Ai ka thënë se sondazhet e publikuara nuk janë shumë reale, mirëpo sipas tij, nëse i shikojmë zgjedhjet lokale kemi një pasqyrë tërësisht tjetër.

“Nëse i shohim sondazhet nuk e di sa janë realiste ato sondazhe. Mirëpo nëse i shohim zgjedhjet lokale kemi një pasqyrë tërësisht tjetër. Në zgjedhjet lokale VV-ja nëse nuk gaboj ka fituar vetëm katër komuna, dy komuna më të mëdha dhe dy më të vogla. Ndërkohë që komunat e tjera dominohen kryesisht nga PDK-ja dhe LDK-ja, por edhe një pjesë prej AAK-së. Tash kur po behën edhe këto sondazhe unë kam vërejte për këto se si po bëhen se sepse, një faktor kyq në zgjedhjet e ardhshme do të jetë edhe pozicionimi i presidentes Vjosa Osmani, mos harroni se në atë momentum zgjedhor kur VV-ja ka fituar 51 për qind të votave kanë qenë dy figurat më të lakmuara prej gjithë elektoratit të Vjosa Osmanit dhe Albin Kurtit”, ka thënë ai.

Të ngjashme