Arrestohen persona të dyshuar për “blerje, shpërndarje dhe shitje të paautorizuar të substancave narkotike psikotrope dhe analoge”, sekuestrohet një armë

Prishtinë | 26 Jan 2023 | 17:02 | Nga Ekonomia Online

Policia e Kosovës, konkretisht njësitet e antidrogës në 24 orët e fundit kanë realizuar disa operacione
policore në parandalimin dhe luftimin e abuzimit me substanca narkotike dhe në këtë kontekst, më datë
25.01.2023, hetuesit policorë nga Drejtoria për Hetimin e Trafikimit me Narkotik në Gjilan.

Pas pranimit të informacioneve se disa persona të dyshuar kanë në posedim sasi të substancës narkotike të llojit“marihuanë”, janë ndërmarrë veprime taktike-operacionale për kapjen e personave të dyshuar të cilëtdyshohej se bënin të mundur shpërndarjen dhe shitjen e narkotikëve në disa lagje të Komunës së Gjilanit.

.
Pas lokalizimit të vendndodhjes së personave të dyshuar, janë realizuar veprime të shpejta operacionale
dhe njësitë policore kanë arrestuar tre (3) personat e dyshuar meshkuj/kosovar.


Si prova materiale nga të dyshuarit gjatë operacionit të kontrollit është konfiskuar sasi e substancës
narkotike ( 373.1 gr dhe 822.6 gr) dhe një peshore digjitale.


Po ashtu mbrëmë me datë 25.01.2023, në rajonin e Prishtinës hetuesit e antidrogës gjatë një operacioni
kanë arrestuar dy (2) persona të dyshuar tjerë për posedim droge dhe janë kryer bastisje në lokacionet e
tyre. Dëshmi relevante janë sekuestruar nga policia për procedura të mëtejme ligjore.


Një operacion tjetër i antidrogës është realizuar edhe sot më 26.01.2023, në rajonin e Pejës, ku me urdhër
të organeve të drejtësisë, në mbështetje të Njësive për reagim të shpejtë (NJRSH) Pejë dhe Forensikës
Rajonale është zbatuar urdhër kontroll në lokacionin e dy personave të dyshuar dhe gjatë operacionit të
bastisjes-kontrollit të shtëpisë, tek njëri i dyshuar janë gjetur: Një revole, një grinder (mulli për bluarje të
Marihuanës), substancë e dyshuar narkotike e llojit Marihuanë në peshë prej 119.4 gram e cila ishte e
ndarë në vende të ndryshme .


Në vazhdën e bastisjes-kontrollit, në dhomën e të dyshuarës tjetër në një kasafortë metali janë gjetur dhe
sekuestruar 5.8 gram substancë e dyshuar narkotike e llojit Marihuanë.
Të gjitha veprimet policore janë ndërmarr në bashkëpunim me prokurorinë kompetente për procedura të
mëtejme ligjore.

Të ngjashme