Clark: Ka një arsye pse intervenimi i NATO-s në Kosovë pati sukses, ajo quhet LDK

Prishtinë | 23 Qer 2024 | 09:34 | Nga Flutura Sogonjeva Shkarko Videon HD

Për ta shkarkuar videon ju lutem kyçuni ose regjistroni një llogari të re!

| Regjistrohu

Ish-gjenerali i NATO-s, Wesley Clark, është nderuar sot në Prishtinë me dekoratën “Dr. Ibrahim Rugova” nga Lidhja Demokratike e Kosovës, për rolin e tij në çlirimin e Kosovës.

Clark pas dekoratës në një fjalë rasti ka folur për kohën kur udhëhoqi bombardimet e NATO-s për çlirimin e Kosovës.

Ai tha se një rol të jashtëzakonshëm e kishte luajtur LDK-ja.

Sipas tij, suksesi i intervenimit të NATO-s në dallim me vendet tjera ku ka intervenuar (si në Libi, Irak ose Afganistan) është se në Kosovë funksiononte LDK-ja dhe presidenti Ibrahim Rugova.

“Ka vetëm një arsye pse intervenimi i NATO-s në Kosovë kishte sukses, ajo quhet LDK”, tha Wesley Clark.

Ai ka theksuar se populli i Kosovës ka kaluar një periudhë të vështirë gjatë luftës së fundit.

“Faleminderit shumë Lidhja Demokratike e Kosovës. Sa herë që kthehem këtu, befasohem me progresin që është bërë. Shpresoj që do të vazhdoni t’i forconi lidhjet me ShBA-në dhe ta shihni atë si mike të mrekullueshme. Ne jemi krenarë me ju, për përparimin që keni bërë, për shembullin që keni treguar”, ka deklaruar gjenerali Clark.

Wesley Clark shërbeu si Komandant Suprem i Aleatëve në Evropë i NATO-s nga viti 1997 deri në vitin 2000, duke komanduar Operacionin e Forcave Aleate gjatë luftës në Kosovë.

Ai kaloi 34 vjet në ushtrinë amerikane, duke marrë shumë dekorata ushtarake, disa tituj nderi dhe Medaljen Presidenciale të Lirisë.

Abdixhiku: Gjenerali Clark është pjesë e historisë së republikës së Kosovës

Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, i ka ndarë gjeneralit amerikan, Wesley Clark, medaljen që mban emrin e ish-predidentit historik, Ibrahim Rugova, për rolin dhe kontributin e tij për çlirimin e Kosovës, raporton Ekonomia Online.

Abdixhiku duke falënderuar për kontributin e tij të dhënë gjatë luftës së fundit në Kosovë, tha se gjenerali Clark është pjesë e historisë së republikës së Kosovës.

“Prania juaj sot këtu është një dëshmi e thellë e lidhjeve të qëndrueshme të miqësisë dhe solidaritetit që keni përfaqësuar përmes shërbimit tuaj të jashtëzakonshëm dhe mbështetjes themelore për popullin e Kosovës. Gjeneral Clark, emri juaj është i gdhendur në themelet e historisë së Kosovës si simbol i guximit, lidershipit dhe i një përkushtimi të palëkundur për drejtësi dhe paqe. Zoti ju bekoftë juve, popullin e Kosovës dhe ShBA-në”, tha ai teksa ndau dekoratën ‘Ibrahim Rugova”, duke shtuar se liria erdhi edhe nga ndihma e shteteve mike e në veçanti ShBA-së.

“Gjeneral Clark, kjo dekoratë jo vetëm që simbolizon vlerësimin tonë të thellë, por edhe njohjen tonë për vlerat që ju përfaqësoni – vlera që përputhen ngushtë me vizionin e udhëheqësit tonë të nderuar, Dr. Ibrahim Rugova”, tha Abdixhiku, në ceremoninë që u mbajt në selinë e Lidhjes Demokratike.

Fjalimi i plotë i kreut të LDK-së, Lumir Abdixhiku:

I nderuar Gjeneral Wesley Clark,
Me nder të madh dhe kënaqësi të veçantë ju uroj mirëseardhjen në zyret e Lidhjes Demokratike të Kosovës.

Prania juaj sot këtu është një dëshmi e thellë e lidhjeve të qëndrueshme të miqësisë dhe solidaritetit që keni përfaqësuar përmes shërbimit tuaj të jashtëzakonshëm dhe mbështetjes themelore për popullin e Kosovës.

Gjeneral Clark, emri juaj është i gdhendur në themelet e historisë së Kosovës si simbol i guximit, lidershipit dhe i një përkushtimi të palëkundur për drejtësi dhe paqe.

Gjatë orëve më të rënda të luftës sonë për liri, vendosmëria dhe veprimet tuaja vendimtare i dhanë shpresë dhe forcë një kombi të etur për liri. Udhëheqja juaj gjatë ndërhyrjes së NATO-s ishte një pikë kthese që jo vetëm ndryshoi rrjedhën e historisë sonë, por edhe siguroi mbijetesën dhe të ardhmen e jetëve të panumërta – të njerëzve tanë!

Për këtë, do të kujtoheni përgjithmonë.

Për këtë, ne do t’ju falënderojmë përgjithmonë.

Gjeneral Clark, roli juaj i rëndësishëm historik dhe kontributi juaj i jashtëzakonshëm për lirinë e Kosovës nuk mund të mbivlerësohet.
Kontributet tuaja kanë tejkaluar udhëheqjen ushtarake; ata kanë mishëruar vetë parimet e humanizmit, dhembshurisë dhe një kërkimi të pamëshirshëm të drejtësisë. Mbështetja juaj nuk ka qenë gjë tjetër veçse një dritë shprese dhe ka frymëzuar përpjekjet tona të vazhdueshme drejt ndërtimit të një Kosove demokratike, të begatë dhe paqësore.

Veprimet tuaja gjatë momenteve kyçe ishin të dobishme për të sjellë lirinë që ne e çmojmë sot. Udhëheqja, guximi dhe përkushtimi juaj jo vetëm që kanë formësuar rrjedhën e historisë sonë, por kanë frymëzuar gjithashtu një brez kosovarësh që të përpiqen për ekselencë dhe të mbështesin vlerat e demokracisë dhe të drejtave të njeriut.

Sot, ne qëndrojmë këtu në një Kosovë të lirë dhe sovrane, një dëshmi e sakrificave të bëra dhe e mbështetjes së marrë nga miqtë dhe aleatët tanë. Themelet që ju ndihmuat të vendosen për një Kosovë stabile dhe demokratike kanë hapur rrugën për zhvillimin dhe përparimin e vazhdueshëm. Institucionet tona, shoqëria civile dhe ekonomia kanë përfituar të gjitha nga paqja dhe stabiliteti që përpjekjet tuaja ndihmuan për të siguruar.
Ndërsa nderojmë praninë tuaj me ne sot, ne ripohojmë gjithashtu përkushtimin tonë ndaj parimeve të lirisë, demokracisë dhe bashkëpunimit ndërkombëtar që ju keni mbrojtur pa u lodhur. Trashëgimia juaj do të vazhdojë të na frymëzojë teksa ne përpiqemi të përmbushim vizionin e një Kosove paqësore dhe të begatë, të integruar plotësisht në komunitetin euro-atlantik.
Dhe këtu ju drejtoj thirrjen tonë për të na ndihmuar t’i forcojmë akoma këto lidhje; lidhjet ndërmjet Kosovës dhe bashkësisë ndërkombëtare, veçanërisht me NATO-n dhe Shtetet e Bashkuara; sepse ato mbesin orientime tona autentike!

Vizitat tuaja në Kosovë kanë qenë gjithmonë burim frymëzimi dhe sigurie për qytetarët tanë. Kjo vizitë e juaja, që vjen në çerekun e shekullit të lirisë së Kosovës, mbetet e veçantë për të gjithë ne.

Ndërsa mblidhemi këtu sot, na kujtohet fuqia e qëndrueshme e solidaritetit dhe bashkëpunimit ndërkombëtar. Lidhjet që kemi krijuar përmes betejave të përbashkëta dhe mbështetjes së ndërsjellë janë themeli i suksesit tonë të vazhdueshëm. Prania juaj këtu është një dëshmi e forcës së këtyre lidhjeve dhe një kujtesë e punës që është ende përpara.

Në përfundim, gjeneral Clark, dua të shpreh vlerësimin tonë më të thellë për përkushtimin dhe mbështetjen tuaj të palëkundur. Kontributet tuaja do të mbeten përgjithmonë një gur themeli i historisë sonë dhe një dritë udhëzuese për të ardhmen tonë. Ju na keni treguar se si duken udhëheqja dhe miqësia e vërtetë, dhe për këtë, ne jemi përjetësisht mirënjohës.

Prandaj,
Si mirënjohje për rolin tuaj të rëndësishëm historik dhe kontributin tuaj të jashtëzakonshëm për lirinë e Kosovës, është privilegji im i veçantë t’ju jap dekoratën “Dr. Ibrahim Rugova”, dekoratën më të lartë që nderon kjo shtëpi e demokracisë.

Ky nder vlerëson mbështetjen tuaj të çmuar dhe ndikimin afatgjatë të përpjekjeve tuaja në rrugën e kombit tonë drejt paqes dhe prosperitetit.

Gjeneral Clark, kjo dekoratë jo vetëm që simbolizon vlerësimin tonë të thellë, por edhe njohjen tonë për vlerat që ju përfaqësoni – vlera që përputhen ngushtë me vizionin e udhëheqësit tonë të nderuar, Dr. Ibrahim Rugova. Trashëgimia e Dr. Rugovës për lirinë, pavarësinë dhe demokracinë dhe përkushtimin e palëkundur për të ardhmen euroatlantike të Kosovës pasqyrohet në veprimet dhe mbështetjen tuaj gjatë kohëve tona më sfiduese.

Faleminderit, dhe Zoti ju bekoftë!

Zoti e bekoftë popullin e Kosovës!

Dhe Zoti i bekoftë Shtetet e Bashkuara të Amerikës!

Të ngjashme