Dialogu Kosovë-Serbi, Ischinger: Do të ishte mirë që sugjerimi i vitit 2007, modeli i dy Gjermanive të zbatohej përfundimisht

ARCHIV - 09.06.2021, Berlin: Wolfgang Ischinger, Vorsitzender der Münchner Sicherheitskonferenz, stellt den Munich Security Report 2021 in der Bundespressekonferenz vor. Ischinger hat davor gewarnt, die deutsche Beteiligung an der atomaren Abschreckung der Nato infrage zu stellen. Foto: Kay Nietfeld/dpa +++ dpa-Bildfunk +++
Prishtinë | 24 Jan 2023 | 09:15 | Nga Ekonomia Online

Ish-emisari gjerman në bisedimet Kosovë-Serbi, Wolfgang Ischinger ka reaguar lidhur me dialogun Kosovë-Serbi, ndërsa theksoi se do të ishte mirë po të merrej parasysh sugjerimi i tyre i vitit 2007.

Ischinger në një postim në Twitter në të cilën ka shpërndarë edhe një shkrim të “Frankfurter Algemeine Zeitung” (FAZ) lidhur me dialogun, thotë sugjerimi i vitit 2007, bazuar në modelin e dy Gjermanive përjashton çështjen e statusit, ndërsa zgjidh çështjet praktike.

“Do të ishte mirë që sugjerimi ynë i vitit 2007 të zbatohej përfundimisht: Modeli Gjermani-Gjermani përjashton çështjet e statusit, zgjidh çështjet praktike!”…shkruan Ischinger.

Ndryshe, javën që lamë pas për vizitë në Kosovë dhe Serbi ishin pesë të deleguar për dialogun.

Për vizitë ishin i dërguari i BE-së, Miroslav Lajçak, ai amerikan Gabriel Escobar dhe këshilltarët e kancelarit gjerman, presidentit francez dhe kryeministres italiane.

Në fillim të vitit për vizitë ishte edhe i dërguari britanik, Stuart Peach.

Periudhën e fundit janë shpeshtuar vizitat me qëllim të intensifikimit të dialogut dhe arritjen e një marrëveshjeje ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Të ngjashme