Gërvalla: Zgjedhjet në veri të mbahen, por duhen veprime paraprake

Prishtinë | 06 Qer 2023 | 15:25 | Nga Ekonomia Online

Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla-Schwarz, ka thënë se Kosova është e hapur për ndonjë mundësi të mbajtjes së zgjedhjeve të parakohshme në komunat veriore, por siç tha ajo, duhet të merren hapa të tjerë para kësaj.

Pas takimit me homologun çek, Jan Lipavsky, Gërvalla tha të martën se Kosovës i duhet një angazhim nga Serbia që ata të mos i kërcënojnë më serbët e Kosovës “për të mos marrë pjesë në zgjedhje”.

“Po, ne jemi të hapur për zgjedhje në këto katër komuna, por për të pasur zgjedhje të reja na duhen hapa në mes”, është shprehur ajo, raportoi Reuters.

Gërvalla theksoi se njerëzit nuk duhet të ndjejnë kërcënimin e dhunës së turmës.

Të dërguarit ndërkombëtarë i kanë bërë thirrje institucioneve të Kosovës që të shtensionojnë situatën në veri dhe t’i organizojnë zgjedhjet në veri.

Në zgjedhjet e 23 prillit pati dalje të ulët të votuesve, pasi Beogradi zyrtar u pati bërë thirrje serbëve të Kosovës t’i refuzojnë ato.

Të ngjashme