AAK: Kurti duhet të dorëzohet

Prishtinë | 24 Maj 2024 | 14:42 | Nga Valmire Abdullahu Shkarko Videon HD

Për ta shkarkuar videon ju lutem kyçuni ose regjistroni një llogari të re!

| Regjistrohu

Shefi i Grupit Parlamentar të AAK Besnik Tahiri ka thënë se Kryeministri Kurti duhet të dorëzohet. Ai ka krijuar një pozicion për të negociuar kushtet e dorëzimit me opozitën mirëpo ne këto kushte nuk i pranojmë, është shprehur ai, raporton Ekonomia Online

“E patë edhe vet kërkesën që kemi adresu para dy muajve. Siç e tha kryetarja e grupit parlamentar të LVV-së nuk pat deputet për të diskutuar dhe ballafaquar me një Qeveri e cila është kampione e dështimeve të vendit. Kjo Qeveri nuk ka pse ti del qytetarëve përpara, nuk ka pse ti del pensionistëve përpara nuk ka si t’ ju del 80 mijë shërbyesve civilë përpara, nuk ka si t’ ju del përpara pagës minimale, ma e ulëta në Ballkan, nuk ka si t’ ju del përpara zyrtareve publikë që ju rrezikohet siguria juridike, nuk ka ai si t’ ju del përpara as vëllezërve dhe motrave tanë në diasporë që nga korriku i vitit 2023, nuk ka arritur të bëjë një marrëveshje për të ndodhë votimi në ambasada. Kryeministri Kurti duhet dorëzu ka kriju një pozicion për të negociuar kushtet e dorëzimit me opozitën. Mirëpo në këto kushte nuk i pranojmë.  Do të presim herët apo vonë kapitullimin e tij përmes dorëheqjes, pra është vetëm vonim se shpëtim nuk ka prej ballafaqimit të kryeministrit me opozitën e të gjithë këto tema. Debati do të ndodhë nuk ka qysh ik protokollit në kryesi dhe ai debat do të jetë ballafaqimi i të vërtetës  që ka ndodhur tash e tre vjet e gjysëm. Sot ka qenë  një ngjarje për herorin e kombit Shkelzen Haradinaj në Gllogjan, dy deputet kanë mungu nuk ka qenë kryetari Ramush Haradinaj dhe Time Kadrijaj mirëpo unë e kam thirr unë e kom pas fjalën në emër të grupit inicues dhe në emër të grupit parlamentar fjalën e ka pasur Bekë Berisha”, ka thënë ai.

Të ngjashme