Kurti bisedon me Sarrazin, thotë se i shprehu përkushtimin për dialogun

Prishtinë | 16 Mar 2023 | 12:57 | Nga Ekonomia Online

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka njoftuar se ka zhvilluar bisedë me të dërguarin e posaçëm të Gjermanisë, Manuel Sarrazin, para takimit të 18 marsit.

Kurti ka thënë se Kosova vazhdon të jetë e përkushtuar për normalizim të plotë të marrëdhënie.

Kryeministri ka thënë se ka falënderuar Sarrazin për mbështetjen e vazhdueshme.

Kurti është shprehur optimistë për takimin në Ohër, por ka thënë se arritja e marrëveshjes nuk varet vetë nga ai, duke aluduar në qëndrimet e presidentit serb.

Dy ditë para takimit edhe Përfaqësuesi i Lartë i BE-së, Josep Borrell dhe i dërguari i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor i kanë bërë thirrje Kosovës dhe Serbisë për arritje të marrëveshjes sipas propozimit të Planit Evropian.

Të ngjashme