Kurti: Ne nuk kemi asnjë relacion me federatën ruse, Putinin e duam të mposhtur

Prishtinë | 26 Shk 2024 | 12:00 | Nga Ekonomia Online

Kryeministri Albin Kurti është pyetur se si do të realizohet transporti kur disa vende ende nuk e njohin si shtet.

Kurti është përgjigjur se pika kryesore e kësaj është Bashkimi Evropian dhe se ky bashkëpunim pritet te thellohet dhe të forcohet.

Po ashtu ne lidhje me federatën ruse, Kurti mohoi çdo marrëdhënie të mundshme me ta dhe se asnjëherë nuk do të ketë.

Ai potencoi se Ukrainën dëshiron ta sheh si fituese ndërsa presidentin rus të mposhtur, njofton Klankosova.tv.

“Ne nuk kemi marrëdhënie me federatën ruse, ne kemi vendosur sanksione ndaj saj, ne duam që Ukraina të fitojë luftën, ne duam që Ukraina sa më shpejtë të jetë e mundur të dalë si fituese dhe shteteve demokratike evropiane dhe të botës i duhet ta shohin Kremlinin dhe presidentin despotik Vladimir Putinin të mposhtur. Pra ne nuk duam asnjë marrëdhënie me ta, edhe nëse ata duan ne jo”, u shpreh Kurti.

Të ngjashme