Kurti takon Tërstenën: Kampion olimpik, njëri nga sportistët më të mëdhenj shqiptar

Prishtinë | 08 Qer 2024 | 10:14 | Nga Ekonomia Online

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka takuar Shaban Tërstenën, një nga sportistët më të mëdhenj shqiptar të të gjitha kohërave.

Në shkrimin e tij, Kurti e ka vlerësuar lartë figurën e sportistit Tërstena.

Kurti tha se nga Tërstena sportistët e rinj mund të mësojnë shumë.

“Mban një rekord mbresëlënës të fitoreve. Nga gjithsej 741 duele, në mbi 96% prej tyre doli fitimtar. Gjeneratat më të vjetra e njohin mirë dhe e mbajnë në mend për stilin e tij të njohur ‘Kobra’. Ndërsa sportistët e rinj kanë shumë se çka të mësojnë nga rruga e kampionit olimpik, siç edhe e ka titulluar librin e tij monografik”, ka shkruar Kurti.

Të ngjashme