Moti sot, temperaturat deri në 30 gradë Celsius

Prishtinë | 07 Qer 2024 | 07:29 | Nga Ekonomia Online

Këtë të premte në Kosovë do të mbajë mot i nxehtë dhe pjesërisht i vranët nga ana malore.

Sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës, temperaturat do të lëvizin ndërmjet 11 deri në 14 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin nga 26 deri në 30 gradë Celsius.

“Mot me diell dhe pjesërisht i vranët, kryesisht vranësirat mund të shfaqen rreth relievit malor. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 11- 14gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 26- 30gradë Celsius. Do të fryjë erë nga drejtimi i jugperëndimit e lehtë deri mesatare. Kushtet agrometeorologjike dhe biometeorologjike vazhdojnë të jen relativisht të mira dhe stabile”, bën me dije IHMK-ja.

Të ngjashme