Nesër vazhdon procesi gjyqësor ndaj ish-krerëve të UÇK-së

Prishtinë | 07 Kor 2024 | 08:53 | Nga Ekonomia Online

Ditën e hënë do të vijojë procesi gjyqësor ndaj ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, të cilët po gjykohen në Hagë.

Sipas njoftimit në kalendarin zyrtar të Dhomave të Specializuara, seanca të hënën do të nisë në ora nëntë.

Në po të njëjtin orar do të fillojnë edhe seancat për ditën e martë, mërkurë dhe të enjte.

Kjo është java e parafundit e seancave, përpara se trupi gjykues të shkojë në pushim veror.

Përgjatë kësaj jave janë dëgjuar dëshmi të dëshmitarëve të ftuar nga Prokuroria Speciale.

Ditën e enjte, nga Prokuroria deklaruan se dëshmitari i mbrojtur, që ka deklaruar po atë ditë, ka thënë se ai dhe i afërmi i tij kanë përkrahur partinë LDK.

Sipas dëshmisë, në vitin 1998, anëtarët e UÇK-së rrëmbyen të afërmin e dëshmitarit, trupi i të cilit u gjet më vonë atë vit. Në të njëjtin vit, dëshmitari gjithashtu u ndalua dhe u keqtrajtua nga pjesëtarët e UÇK-së.

Kujtojmë se të hënën do të vazhdojë dëshminë edhe Bislim Zyrapi.

Të ngjashme