Rihanna zemëron hindusët, pasi në paraqitje me bikini u shfaq me varësen që përfaqëson hyjninë e tyre

Prishtinë | 19 Shk 2021 | 09:25 | Nga Ekonomia Online

Këngëtarja Rihanna ka zemëruar komunitetin hindu me një fotografi “mosrespektuese” në Instagram në të cilën ajo mban një varëse me diamantë dhe përfaqëson perëndinë hindu Ganesha.

Komentuesit në llogarinë e saj në Instagram e kanë quajtur përvetësimin kulturor të ngjashmërisë së perëndisë varësen rreth qafës së saj, shkruan The Guardian.

“Ju keni vënë një gjerdan hyjnie dhe një Murthi [imazh i një perëndie] të kulturës sime që tashmë është përvetësuar mjaftueshëm nga ana kulturore” shkroi një komentues. “Si është në rregull kur një person ka më shumë se burime të mjaftueshme për të paktën të zbulojë kuptimin dhe domethënien e zinxhirëve dhe varëses rreth qafës së tij?”.

“Shpresoj se ajo e kthen gjerdanin sepse ajo nuk di qartë se si ta vë sepse është një kombinim i çmendur “, shkroi një tjetër. Tradicionalisht, Ganesha përfaqëson suksesin dhe mençurinë dhe statujat dhe pikturat e tij janë gjerësisht të disponueshme në Indi.

Një tjetër në seksionin e komenteve sugjeroi që ajo e kishte vënë atë me qëllim. “Kjo nuk është rastësi…, pasi ajo mbështeti protestat e fermerëve”, shkroi ai.

Në fillim të këtij muaji këngëtarja zemëroi qeverinë indiane duke postuar në Twitter një status në lidhje me protestat e fermerëve që ndodhnin atje. Qeveria u përgjigj duke dënuar “hashtag-et dhe komentet e rrjeteve sociale, veçanërisht kur drejtohen nga të famshëm dhe të tjerë”.

Nuk është hera e parë që Rihanna akuzohet për përvetësim kulturor dhe specifikisht orientalizëm. Në tetor këngëtarja kërkoi falje për përdorimin e një kënge që mori në provë tekstin islamik në shfaqjen e saj të modës ‘Savage X Fenty’.

Kënga “Doom” nga Coucou Chloe përfshinte një varg të ribërë nga Hadithi (një incizim narrativ i thënieve ose zakoneve të profetit Muhamed dhe shokëve të tij) dhe teksti konsiderohet i shenjtë. Rihanna tha se ishte një “gabim i sinqertë, por edhe i pakujdesshëm”. Ajo u kritikua gjithashtu për stilin e saj të veshjes dhe makijazhin në klipin “Princess Of China” me Coldplay në vitin 2012.

Fjalë Kryesore:

Të ngjashme