Sot reshje intensive të shiut dhe rënie të temperaturave

Prishtinë | 23 Pri 2024 | 07:30 | Nga Ekonomia Online

Ditën e sotme parashikohet të mbajë mot kryesisht i vranët dhe me reshje intensive të shiut, të cilat lokalisht do të jenë në formë të rrebesheve, ku ka mundësi të sjellin edhe vërshime në zona të caktuara.

Meqenëse sistemi vjen nga Afrika Veriore, do të bartë me vete koncentrime të pluhurit Saharian, me ç’rast reshjet do të jenë të përziera me baltë.

Era do fryjë kryesisht nga drejtimi i juglindjes, e cila në momente të veçanta gjatë pasdites pritet të jetë mjaft e fuqishme, me shpejtësi prej 15-65 km/h, transmeton Sinjali.

Temperaturat do të pësojnë ulje, me minimale që do të lëvizin prej 5 deri në 8°C, ndërsa ato maksimale prej 10 deri në 13°C

Të ngjashme