VMRO DPMNE fiton zgjedhjet presidenciale e parlamentare në Maqedoni

Prishtinë | 09 Maj 2024 | 08:03 | Nga Ekonomia Online

Këshilli Shtetëror Zgjedhor ka numëruar mbi 95 % të votave, sipas të cilave partia fituese VMRO-DPMNE ka marrë 43.14 % ose 414 mijë e 134 vota që i sigurojnë aktualisht 59 mandate në Kuvendin e ri të Maqedonisë së Veriut.

Këshilli Shtetëror Zgjedhor ka numëruar deri më tash 95.65 % të votave, sipas të cilave partia fituese VMRO-DPMNE ka marrë 43.14 % ose 414 mijë e 134 vota që i sigurojnë aktualisht 59 mandate në Kuvendin e ri të Maqedonisë së Veriut.

Në vendin e dytë renditet Koalicioni për të ardhmen evropiane LSDM me 146 mijë e 488 vota ose 15.26 % që aktualisht i siguron 18 mandate.

Fronti Evropian me BDI-në e Ali Ahmetit ka fituar 14.01 % ose 134 mijë e 473 vota – 19 mandate, ndërsa koalicioni tjetër shqiptar VLEN 10.90% ose 104 mijë e 672 vota – 13 mandate.

Pjesëmarrje në përbërjen e re të Kuvendit të Maqedonisë e kanë siguruar edhe partia politike E Majta me 6.76 % ose 64.926 vota që aktualisht i sigurojnë 6 mandate dhe Lëvizja Unë di – Për Maqedoninë Tonë ka fituar 5.30 % ose 50.835 vota që aktualisht i sigurojnë 5 mandate.

VMRO- DPMNE ka fituar edhe në garën për presidentin e shtatë të Maqedonisë së Veriut, pasi në raundin e dytë kandidatja Gordana Silanovska-Davkova ka fituar 539.686 vota ose 65.07% përballë presidentit aktual Stevo Pendarovski nga LSDM, i cili mori 242.760 vota ose 29.27%, pas numërimit të 96.62 % të votave.

Të ngjashme