Zelenskiy i Ukrainës zotohet të hakmerret për sulmin rus

Prishtinë | 08 Kor 2024 | 16:36 | Nga Ekonomia Online

Ukraina do të hakmerret pasi një sulm raketor rus vrau të paktën 29 njerëz dhe dëmtoi një spital për fëmijë në Kiev, tha presidenti Volodymyr Zelenskiy të hënën gjatë një vizite në Varshavë gjatë së cilës nënshkroi një pakt sigurie me Poloninë.

Ndërsa liderët botërorë përgatiten për të shkuar në një samit të NATO-s që fillon të martën në Uashington, Zelensky u bëri thirrje aleatëve të Kievit që t’i japin një përgjigje të vendosur sulmit të së hënës në një konferencë për shtyp që filloi me një minutë heshtje për viktimat.

“Do të doja gjithashtu të dëgjoja nga partnerët tanë për një qëndrueshmëri më të madhe dhe një përgjigje të fortë ndaj goditjes që Rusia i ka dhënë edhe një herë popullit tonë, tokës tonë, fëmijëve tanë”, tha ai.

“Ne do të hakmerremi kundër këtyre njerëzve, do t’i japim një përgjigje të fuqishme nga ana jonë Rusisë, me siguri. Pyetja për partnerët tanë është: a mund të përgjigjen ata?”

Zelenskiy tha se Kievi dëshironte të ishte në gjendje të përdorte armët e furnizuara nga partnerët e tij për të goditur vendet në Rusi nga ku po fillonin sulmet, shkruan Reuters.

Të ngjashme