Avokatja e Konjufcës mirëpret vendimin për lirim: Munguan provat me të cilat do të vërtetohej e kundërta

Prishtinë | 26 Shk 2024 | 15:52 | Nga Valmire Abdullahu Shkarko Videon HD

Për ta shkarkuar videon ju lutem kyçuni ose regjistroni një llogari të re!

| Regjistrohu

Vendimin për lirim nga akuza ndaj kryeparlamentarit Glauk Konjufca, e ka mirëpritur avokatja e tij, Arbnora Zeqiri. Ajo në një deklarim për media, tha se vendimi është i drejtë dhe se u vërtetuan se Konjufca nuk e ka kryer veprën për të cilën ngarkohej, raporton Ekonomia Online.

Zeqiri tha se përgjithësia për këtë rast bie mbi Prokurorinë dhe Gjykatën, ndërsa procedurat e tejzgjatura, nuk janë në interes të askujt.

“Gjykata Themelore në Prishtinë sapo shpalli aktgjykimin lirues ndaj mbrojtësit tim, Glauk Konjufca, lidhur me aktakuzat për përdorimin e armeve apo mjeteve të rrezikshme. Konsiderojmë që ky vendim ka qenë i pritur edhe nga ana e mbrojtjes edhe me bindjen tone ka  qenë i pafajshëm lidhur me akuzat e përdorimit të armeve apo mjetit të rrezikshëm. E konsiderojmë si vendim të drejt dhe në përputhje me gjendjen faktike të cilës i mungojnë provat dhe argumentet me të cilat do të vërtetohej e kundërta”, tha ajo.

“Lidhur me ketë vendim përgjithësia është e prokurorisë dhe po ashtu e gjykatës dhe normalisht nuk është në interesin më të mirë të asnjë personi procedurat e tejzgjatura me vite lidhur me një aktakuzë, andaj konsiderojmë që vendimi i sotëm e dha drejtësinë për të cilën është shpallur i pafajshëm dhe është  një garanci që drejtësia që është bërë”, tha tutje ajo.

Të ngjashme