Blinken shtyn vizitën në Kinë pas ‘balonës përgjuese’ mbi qiellin e SHBA-së

Prishtinë | 03 Shk 2023 | 18:03 | Nga Ekonomia Online

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken ka shtyrë një udhëtim në Kinë pasi një balonë spiune kineze u zbulua fluturuar nëpër SHBA.

Blinken pritej të takohej me homologun e tij kinez dhe potencialisht me presidentin e Kinës, Xi Jinping.

Vizita do të kishte ardhur në mes të tensioneve të përkeqësuar midis dy vendeve.

Kina ka thënë se balona është përdorur për kërkime meteorologjike dhe ka devijuar nga rruga e saj për shkak të motit të keq.

Duke folur me gazetarët të premten, një zyrtar i lartë i Departamentit të Shtetit tha se kushtet nuk ishin të përshtatshme për Blinken që ta vizitojë Kinën, por se një tjetër udhëtim do të planifikohej “mundësinë më të hershme”.

Zyrtari shtoi se Washingtoni planifikoi të mbajë “linja të hapura komunikimi” në lidhje me incidentin, i cili u përshkrua si “një shkelje e qartë” e sovranitetit të SHBA-së.

Ndonëse zyrtari tha se SHBA-ja kishte pranuar pretendimin e Kinës për qëllimin e balonës, vendi i qëndron vlerësimit të Departamentit të Mbrojtjes se ai po përdorej për mbikëqyrje.

Zyrtarët amerikanë kanë thënë se janë të bindur se “baloni i mbikëqyrjes” që fluturon mbi SHBA është kinez.

Sipas mediave të huaja, një deklaratë nga Ministria e Jashtme e Kinës tha se vendit “i vjen keq” për incidentin dhe do të punojë me SHBA-në për të zgjidhur çështjen.

Vizita e Blinken pritej të bëhej më 5 dhe 6 shkurt.

Një zyrtar amerikan i cituar nga Associated Press tha se vendimi për ndërprerjen e papritur të udhëtimit u mor nga Blinken dhe Presidenti amerikan Joe Biden.

Të ngjashme